Jak jeść zgodnie z naszą osobowością
DANUTA CAPIGA • dawno temuSposób odżywiania powinien być dostosowany do osobowości i stylu życia Mimo że różnimy się od siebie wyglądem, zachowaniem, postrzeganiem świata, to wierzymy, że skoro jakaś dieta już komuś pomogła, to na pewno pomoże i nam. Jest to oczywisty błąd. Tak jak dobrze się czujemy w określonym kolorze, tak i sposób żywienia powinien być zgodny z potrzebami naszego organizmu. To nie my mamy dostosować się do diety, tylko dieta do nas.
Sposób odżywiania powinien być dostosowany do osobowości i stylu życia Mimo że różnimy się od siebie wyglądem, zachowaniem, postrzeganiem świata, to wierzymy, że skoro jakaś dieta już komuś pomogła, to na pewno pomoże i nam. Jest to oczywisty błąd. Tak jak dobrze się czujemy w określonym kolorze, tak i sposób żywienia powinien być zgodny z potrzebami naszego organizmu. To nie my mamy dostosować się do diety, tylko dieta do nas.
Jeżeli sposób odżywiania dopasujemy do naszej osobowości i stylu życia, to dieta nie będzie dla nas źródłem stresu i dyskomfortu, a będzie satysfakcją.
Możemy się przekonać, jak odżywianie ma wpływ na dwie skrajne osobowości: ekstrawertyczną i introwertyczną.
Ekstrawertyk to dusza towarzystwa, o niespożytej energii i wrodzonym, życiowym optymizmie. Pochłonięty pasją życia, często działa na oślep, nie kontroluje swojego zachowania, nie zastanawia się nad konsekwencjami. Nieustannie poszukuje nowych bodźców, działa pod wpływem emocji.
Źle dobrana dieta dla takiego typu osobowości może tylko pogłębić jego nadpobudliwość i chaotyczność działań.
Wszystkie produkty zakwaszające pogłębiają stres i nie pozwalają się wyciszyć. Do nich należy czerwone mięso, czarna herbata, kawa, napoje energetyzujące, twaróg, ser żółty, białe pieczywo. Nie znaczy to, że produkty te należy całkowicie wyeliminować z diety. Wystarczy je tylko ograniczyć oraz równocześnie spożywać produkty alkalizujące (zasadowe) czyli przede wszystkim warzywa, owoce. Zapewniają one odpowiedni poziom pH we krwi. Ważne jest, by po wyczerpującym dniu zjeść lekką kolację, która pozwoli zachować równowagę kwasowo – zasadową w organizmie.
Introwertyk to typ samotnika, trudno mu się otworzyć na ludzi. Cechuje go spokój i opanowanie. Jego świat jest uporządkowany, całkowicie pozbawiony chaosu. Często ma trudności z podejmowaniem decyzji.
Introwertycy nie przywiązują wagi do jedzenia, ich menu jest przewidywalne, zwykle jedzą to samo. Sięgają często po warzywa i słodkie produkty. Aby dodać sobie energii i poprawić nastrój, powinni częściej jeść wysokotłuszczowe produkty, ograniczyć węglowodany, a zwiększyć ilość spożywanego białka, tłuszczu oraz minerałów takich jak wapń i fosfor. Spożywanie zbyt dużo zasadowych produktów może tylko pogorszyć ich samopoczucie.
W żywieniu bardzo ważną rolę odgrywa estetyka posiłków. Organizm człowieka jest bardzo czuły na bodźce zewnętrzne, które działają na funkcje trawienne. Do takich bodźców zaliczamy kształt potraw, ich wygląd, barwę, konsystencję i zapach. Nie bez znaczenia jest również wystrój stołu i panująca atmosfera. Jedzenie to czynność, która powinna nas zrelaksować i sprawić, że doznania związane ze spożywaniem posiłku wpłyną na nas korzystnie.
Jeżeli odżywiamy się nieprawidłowo, niezgodnie z naszą osobowością, przeciążamy organizm i wyczerpujemy jego zdolności obronne.
To co jemy, ma duży wpływ na to, jak się czujemy i wyglądamy. To od nas zależy, jak zareagujemy na bodźce, które wysyła nam nasz organizm.
Źródło: informacja prasowa Lidia Szeworska (psychodietetyk, psycholog zdrowia z Holistycznej Oazy)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze