Węglowodany w diecie
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPoszukiwanie najskuteczniejszej diety to nierzadko problem dla wielu osób. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie swojego codziennego menu, wzbogacanie go w potrzebne organizmowi minerały i składniki odżywcze oraz nawadnianie. Warto zatem uświadomić sobie, że oprócz dużej ilości dobrej wody człowiek codziennie powinien przyjmować odpowiednie ilości węglowodanów. Dlaczego są one takie ważne w codziennym odżywianiu?
Właściwości węglowodanów
Dietetycy zgodnie twierdzą, że dobrze dobrane proporcje w dostarczaniu białka, tłuszczów i węglowodanów pozwolą na utrzymanie zdrowej diety. Trzeba zatem pamiętać, że węglowodany dostarczają organizmowi energię poprzez oszczędne wykorzystywanie gospodarki tłuszczowej i lipidowej. Ich głównym zadaniem jest właśnie transportowanie tlenu w krwinkach czerwonych, co wpływa na dotlenienie mózgu i całego organizmu. Ponadto pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu perystaltyki jelit. Istotne jest zatem odpowiednie ich dostarczanie poprzez spożywanie zarówno węglowodanów złożonych (skrobia), jak i prostych (glukoza, fruktoza). Dzięki dobrze zbilansowanej diecie, dzienne spożywanie cukrów powinno mieścić się w 50–65% fizjologicznego zapotrzebowania organizmu na kalorie. Oznacza to nic innego, jak dostarczanie ich w stałych odstępach czasu, co pozwoli uniknąć podjadania wieczornego czy między posiłkami. Uregulowany poziom cukru przez cały dzień to pierwszy krok do racjonalnego odchudzania.
Węglowodany proste i złożone
Węglowodany, czyli cukry dzielone są na proste i na złożone. Oba ich rodzaje są potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, jednak znacząco różnią się pod względem ilości ich dostarczania. W przypadku cukrów prostych, czyli powstających z pojedynczych cząsteczek cukru (monosacharydy), dochodzi do gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi i równie szybkiego jego spadku. Taka funkcja pozwala na wydzielanie insuliny, potrzebnej do transportowania węglowodanów do tkanek i przekształcania ich w tłuszcz. Najczęstszymi produktami automatycznie podwyższającymi cukier są słodycze, słodkie owoce, mleko i wszelkie produkty dosładzające. Warto więc spożywać cukry proste w zdecydowanej mniejszości w stosunku do cukrów złożonych. Jak ich sama nazwa mówi, mają złożoną budową, która dodatkowo wpływa na wolniejsze ich trawienie, a to z kolei prowadzi do dość uregulowanego, wolnego wydzielania cukru do krwiobiegu. Największe ich skupisko można odnaleźć w produktach mało przetworzonych, tj. brązowe makarony, ryże, kasze, ale także pełnoziarnistym pieczywie czy warzywach.
Zapotrzebowanie na węglowodany
Zapotrzebowanie na odpowiednie składniki odżywcze i minerały najczęściej uzależnione jest od wieku, masy ciała oraz aktywności fizycznej osoby. Warto jednak podać średnie przybliżone wartości w odniesieniu do węglowodanów. Przy ich spożywaniu należy pamiętać, by systematycznie (co 2–3 h) dostarczać organizmowi węglowodanów złożonych, regulując tym samym poziom cukru we krwi. Kolejno podaje się, by codzienna dieta mieściła minimalną ilość węglowodanów na dzień, czyli 100 g, lecz lepiej jest spożywać ich więcej. Można zawsze zdecydować się na typową dietę węglowodanową.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze