Naturalne maseczki
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuNasze babki i matki same przygotowywały cudowne maseczki: z ziemniaków, jajka, miodu. Nakładały na twarz plastry ogórka. Może podczas urlopu uda ci się powrócić do tej przyjemnej tradycji. Komponowanie naturalnych, pachnących owocami maseczek to prawdziwy relaks. Zawarte w nich składniki zadbają o zdrowie twoje skóry.
Skorzystaj z sezonowych owoców, warzyw, z niezwykłych właściwości aloesu i naturalnego miodu. Ceremonia miksowania, dodawania składników odpręża. Znajdź 15 minut dziennie tylko dla siebie. Włącz przyjemną muzykę, zapal kadzidełko lub po prostu otwórz szeroko okno. Zapal świece lub niewielką lampkę. Zaopatrz się w gazetę lub książkę, którą chciałaś przeczytać, ale nie miałaś czasu. Skomponuj swoją maseczkę. Podajemy kilka przepisów. Wybierz ten, który pomoże twojej skórze.
Maseczka aloesowa
Łyżkę oliwy zmieszaj z 100 g soku z aloesu oraz ze 150 ml wazeliny. Aloes zawiera enzymy, które w łagodny sposób usuwają martwy naskórek. Sprzyja młodszemu wyglądowi. Taki naturalny piling enzymatyczny i masaż jednocześnie (bo maseczką powinnaś delikatnie masować twarz) możesz stosować 1–2 razy w tygodniu. Najlepiej po gorącej kąpieli.
Maseczka z awokado
Rozetrzyj widelcem pół awokado i cienką warstwę nałóż na twarz. Trzymaj 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Awokado odżywi i nawilży matową, zmęczoną i szarą skórę twarzy. Wystarczy raz w tygodniu i koniecznie przed „wielkim wyjściem”.
Maseczka bananowa
100 g soku z aloesu, łyżka oliwy z oliwek i pół banana to moc witaminy C i PP. Połącz składniki, najlepiej zmiksuj na papkę. Maskę trzymaj na twarzy 10 minut. Wzmocni skórę i złagodzi podrażnienia. Możesz stosować raz w tygodniu.
Maseczka jogurtowa
Szklankę jogurtu naturalnego zmieszaj z całym jakiem i 2 łyżkami miodu (płynnego, naturalnego). Przed snem nanoś wacikiem kosmetycznym na twarz. Pozostaw chwilę, a następnie spłucz dokładnie letnią wodą lub wodą mineralną o temperaturze pokojowej. Wklep krem na noc, którego zwykle używasz. Jogurtową maseczkę odżywczą możesz stosować codziennie, tuż przed snem, na oczyszczoną skórę twarzy.
Maseczka z małej czerwonej fasoli
Zmiel drobną czerwoną fasolę. Zmielony proszek namocz niewielką ilością wody. Będzie pęczniał. Uzyskaną papkę nałóż na skórę twarzy. Kolistymi ruchami masuj kolejne jej partie. Maseczka bardzo skutecznie złuszcza martwy naskórek i odżywia skórę. To bardzo delikatny dla skóry piling. Stosuj raz w tygodniu.
Maseczka malinowa
Zmiksuj niewielkiego pomidora bez skórki, łyżkę malin i łyżeczkę miąższu aloesu. Nałóż na twarz i szyję. Zmyj po 10 minutach. Maseczka nawilża i odżywia głębokie warstwy skóry. Dotlenia, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Jej zapach relaksuje. Stosuj raz na tydzień, dwa tygodnie.
Maseczka z mango i papai
Zrób papkę z połowy owocu mango i papai — są często składnikami kosmetyków, które kupujesz w sklepie. Ale po co przepłacać, możesz sama zrobić z nich maseczkę, lepszej jakości. Zawarte w nich enzymy zastąpią te z gotowego enzymatycznego pilingu, który znajdziesz na sklepowych półkach. Maseczka wyreguluje pracę gruczołów łojowych. Jeśli żal ci pysznych owoców, możesz wykorzystać tylko ich skórkę. Pocieranie wewnętrzną stroną skórki przez kilka minut usunie nadmiar sebum i wygładzi skórę. Stosuj raz na tydzień, dwa tygodnie.
Maseczka z mąki i miodu
Do ubitego na sztywną pianę białka dodaj 3 łyżki pszennej mąki i 3 łyżki dowolnego, naturalnego miodu o płynnej konsystencji. Dokładnie wymieszaj. Papkę nałóż na twarz i szyję. Trzymaj około 30 minut. Potem spłucz ciepłą i zimną wodą, właśnie w tej kolejności. Maseczka doskonale ujędrnia skórę, napina ją. Dzięki niej masz naturalny lifting. Stosuj raz w tygodniu.
Maseczka migdałowa
2 żółtka zmieszaj z połową szklanki miodu (do wyboru: akacjowy lub wielokwiatowy). Dodaj 2 łyżeczki olejku z migdałów. Cienką warstwę nakładaj na skórę twarzy dwa razy w tygodniu. Maseczka idealnie nadaje się do skóry alergicznej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, przesuszonej. Cudownie pachnie. Stosuj 1–2 razy w tygodniu.
Maseczka miodowa
Zmieszaj po jednej łyżeczce mąki owsianej i miodu z żółtkiem. Maseczka oczyści skórę twarzy, dekoltu i szyi. Kurację oczyszczającą możesz stosować nawet trzy razy w tygodniu. Najlepiej przed snem. Po demakijażu.
Maseczka z oliwy lub oleju awokado, sezamowego, migdałowego, jojoby
Dobrej jakości oliwę tłoczoną na zimno (lub olej z awokado) stosuj do masażu. Rozgrzej ją palcami i masuj okrężnymi ruchami twarz, szyje i dekolt. Oliwa dobrze się wchłania, wygładza, odżywia i nawilża głębokie warstwy skóry. Olej z awokado możesz zmieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny, nada skórze pięknego zapachu. Olej zapobiega starzeniu się skóry, jest świetny zwłaszcza do pielęgnacji okolic oczu. Masowanie skóry tuż przed snem uelastycznia ją i oczyszcza z nadmiaru sebum, dostarcza witamin, zwłaszcza E i B. Jest bardzo dobry do skóry dojrzałej z zaskórnikami. Zamiast oliwy tłoczonej na zimno i oleju z awokado możesz zastosować także olej sezamowy (jego zapach nie jest przyjemny), ze słodkich migdałów albo z jojoby. Maseczka i masaż odprężają spięte mięśnie, relaksują.
Maseczka z selera i marchwi
Połącz dwie łyżeczki mąki owsianej z dwoma łyżkami jogurtu naturalnego i niewielką ilością soku z cytryny, wina ryżowego, dwoma łyżkami soku z selera i z marchwi. Maseczkę przez chwilę trzymaj w lodówce. Nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy, najlepiej po kąpieli, gdy pory są rozszerzone. Maseczka głęboko oczyszcza. Stosuj raz, dwa razy w tygodniu.
Maseczka z wódki i cytryny
Do 6 łyżeczek wódki dodaj 2 łyżeczki soku z cytryny. Całość połącz ze szklanką płynnego, naturalnego miodu, a następnie dodaj 6 łyżeczek gliceryny. Nawilżonym tamponem, gazą lub wacikiem przemywaj twarz, następnie pozostaw płyn 3 minuty na twarzy. Zmyj ciepłą wodą i zastosuj krem odpowiedni do twojego rodzaju cery. Maseczka wybiela przebarwienia skóry i całą twarz. Stosuj co dwa tygodnie lub częściej.
Niektóre przepisy pochodzą ze „Sztuki prostoty” Dominique Loreau, znajdziesz w niej więcej informacji na temat naturalnej pielęgnacji ciała.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze