Powolny metabolizm przeszkodą w drodze do sukcesu
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temu • 3 komentarzeOsiągnięcie wymarzonych efektów podczas treningów jest bardzo trudne dla wielu osób ze względu na spowolniony metabolizm. Dlatego gdy wielogodzinne ćwiczenia i wyczerpujące treningi nie przynoszą żadnych rezultatów, warto znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Dlaczego tak się dzieje?
Nieprzemyślany i niewłaściwy sposób odżywiania jest zwykle skutkiem spowolnionego metabolizmu. Oczekując szybkich efektów podczas stosowania danej diety, zmniejszamy liczbę posiłków, które spożywamy w ciągu dnia, zwracając przy tym dużą uwagę na kaloryczność potraw.
Wskutek takiego postępowania nasz organizm zaczyna oszczędzać i magazynować zapasy. Jak uniknąć takich problemów? Na początek warto dokładniej zapoznać się z działaniem procesów metabolicznych. Prawidłowa przemiana materiipolega na tym, że cenne składniki odżywcze wchłaniają się do krwiobiegu, natomiast resztki są wydalane. Dzięki temu nasz organizm otrzymuje niezbędną do życia energię, wspomagającą regulowanie pracy organów wewnętrznych. Szybkość przemiany materii jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi, wiekiem, płcią, a nawet masą ciała. Przez nadmierne przybieranie na wadze metabolizm zostaje zaburzony i zaczyna nieprawidłowo funkcjonować.
Przemiany cywilizacyjne, siedzący tryb życia, źle dobrana dieta, brak aktywności fizycznej mają również bardzo istotny wpływ na tempo przemiany materii. Równie niekorzystny jest stres, przez który możemy rozregulować gospodarkę hormonalną. Stresując się, zapominamy także o regularnym spożywaniu posiłków, a w konsekwencji doprowadzamy do wyniszczenia organizmu. Niewystarczająca ilość spożywanych pokarmów sprawia, że organizm zostaje poinformowany o zmianach, w konsekwencji czego zaczyna odkładać tłuszcze, gdy zjemy w danej chwili więcej niż potrzebujemy. Podczas głodówek pozbywamy się zbędnych kilogramów, ale również tracimy niezbędną podczas spalania kalorii tkankę mięśniową. Według trenera Sebastiana Obirka ciężko jest wyjść z takiej sytuacji, gdyż tworzymy wtedy błędne koło.
Jak wspomóc metabolizm?
Chcąc uniknąć różnego rodzaju zaburzeń metabolicznych, należy przede wszystkim pomyśleć o zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Planując dietę, warto zapoznać się z terminem „termogeneza poposiłkowa”, który określa proces produkcji ciepła w organizmie pod wpływem spożywania posiłków. Dzięki termogenezie następuje zwiększenie wydatkowania niezbędnej dla naszego organizmu energii. Dlatego trenerzy i dietetycy zalecają, by w codziennym jadłospisie znalazły się białka, które są najbardziej termogenne. Dbając o dobrą przemianę materii, nie można także zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków. Jedzenie o stałych porach dnia przynosi wiele korzyści. Wystarczy zwiększyć ilość przyjmowanych potraw, zmniejszając tym samym ich objętość. Konsumpcja powinna odbywać się w określonych odstępach czasowych. Kolejną metodą na podkręcenie metabolizmu jest dodawanie do przygotowywanych dań ostrych przypraw, które pobudzają organizm do lepszego spalania tłuszczów. Planując zdrową dietę, nie można również zapomnieć o błonniku, znajdującym się w warzywach, owocach, zbożach i otrębach. Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika wspomaga prawidłową pracę jelit, daje uczucie sytości oraz sprawia, że organizm wchłania mniejszą ilość cukrów z pokarmów. Dlatego jest niezbędnym elementem codziennej diety. Równie istotne podczas układania diety jest przyjmowanie witamin z grupy B, bardzo ważnych w procesie wchłaniania węglowodanów oraz trawienia białek i tłuszczów, a także picie odpowiedniej ilości wody. Odwodnienie organizmu spowalnia procesy metaboliczne. Picie ok. 1,5–2 l wody dziennie wspomaga usuwanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii.
Czy treningi mają wpływ na dobry metabolizm?
Aktywność fizyczna ma wbrew pozorom bardzo duży wpływ na tempo przemiany materii. Przez siedzący tryb życia metabolizm zostaje stopniowo spowolniony, zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne, a w konsekwencji zbędne kilogramy zaczynają odkładać się w okolicach pasa i bioder. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest regularny wysiłek fizyczny. Warto więc pomyśleć o siłowni lub prowadzonych pod okiem specjalisty zajęciach w klubie fitness. Mięśnie biorą udział w spalaniu kalorii oraz mają wpływ na przyspieszenie metabolizmu spoczynkowego. Osoby, które chcą wspomóc przemianę materii powinny pomyśleć o dwóch lub trzech treningach w ciągu tygodnia. Jeżeli siłownia lub fitness nie jest dla nas odpowiednią formą aktywności, warto pomyśleć o joggingu, jeździe na rowerze lub na rolkach. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Myśląc o poprawie metabolizmu, nie można również zapomnieć o wypoczynku. Sen ma pozytywny wpływ na wiele procesów metabolicznych, dlatego w ciągu doby należy spać co najmniej siedem godzin.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze