Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM?

By uchronić się przed oszustwem, należy wąchać makaron przed ugotowaniem.

Jeśli kupujesz makaron jajeczny, sprawdź, czy jaja w nim zawarte są naturalne i świeże. Często zastępuje się je tańszym suszem z ryb, wapnem, kurkumą lub starymi zepsutymi jajami. Podstawowym sposobem, by uchronić się przed oszustwem, jest wąchanie makaronu przed ugotowaniem. Jego zapach powinien być neutralny i nie pachnieć zepsutym jajkiem.

Mąka w połączeniu z wodą ma bladożółty kolor, dlatego zaniepokoić powinna nas zbyt intensywna barwa jajecznego makaronu. To znak, że producent do produktu dodał kurkumy, która jest popularnym barwnikiem.

Jeśli na opakowaniu widzimy napis dwu-, trzy- lub pięciojajeczny, to znaczy, że właśnie tyle jaj zużyto podczas produkcji na każdy kilogram mąki. Pamiętajmy, że każdy ich dodatek sprawia, że makaron jest bardziej kaloryczny oraz szybciej się rozgotowuje. Najmniej kaloryczne są kluski gotowane al dente.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jak szybko nauczyć się JĘZYKÓW OBCYCH? Szkolne metody są nieskuteczne Spadła samochodem w 50-metrową przepaść. Wydostała się dopiero po 3 dniach Tak tańczą ROSYJSKIE MISTRZYNIE pole dance „Light” nie znaczy zdrowy. Mniej cukru czy tłuszczu to więcej chemii Danuta Wałęsa zachęca kobiety do rodzenia dzieci! Zakonnik uczy internautów, jak zrobić CROISSANTY Dziecko nie chodzi lub nie mówi. Kiedy należy zacząć się martwić? Po śmierci narzeczonej przemierza pieszo świat. Właśnie dotarł do Polski Wielkie oszustwo producentów. „Light” bardziej kaloryczne niż zwykłe produkty Mają zakaz jedzenia, picia i uprawiania seksu. Jak wygląda RAMADAN w Polsce? Dziecko wystawiło głodne psy na życiową próbę. Wszystko przez HERBATNIKA PARODIE utworu "BRAĆ" Donatana, Cleo i zespołu Enej