Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM?

By uchronić się przed oszustwem, należy wąchać makaron przed ugotowaniem.

Jeśli kupujesz makaron jajeczny, sprawdź, czy jaja w nim zawarte są naturalne i świeże. Często zastępuje się je tańszym suszem z ryb, wapnem, kurkumą lub starymi zepsutymi jajami. Podstawowym sposobem, by uchronić się przed oszustwem, jest wąchanie makaronu przed ugotowaniem. Jego zapach powinien być neutralny i nie pachnieć zepsutym jajkiem.

Mąka w połączeniu z wodą ma bladożółty kolor, dlatego zaniepokoić powinna nas zbyt intensywna barwa jajecznego makaronu. To znak, że producent do produktu dodał kurkumy, która jest popularnym barwnikiem.

Jeśli na opakowaniu widzimy napis dwu-, trzy- lub pięciojajeczny, to znaczy, że właśnie tyle jaj zużyto podczas produkcji na każdy kilogram mąki. Pamiętajmy, że każdy ich dodatek sprawia, że makaron jest bardziej kaloryczny oraz szybciej się rozgotowuje. Najmniej kaloryczne są kluski gotowane al dente.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

JEZUICI też wzięli udział w Ice Bucket Challenge! Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Japonki oszalały na punkcie tej mody. GOLĄ TWARZE u profesjonalnych golibrodów Pijesz dużo wody? To może ci zaszkodzić! Jeszcze groźniejszy jest inny zwyczaj AGATA MŁYNARSKA zaliczyła wpadkę na wizji. Sama się z siebie śmiała! Tak powstaje jeden z najbardziej ekskluzywnych trunków świata Jak ZMIENIĆ imię i nazwisko? Nie zawsze jest to możliwe Członkinie Femenu znów ARESZTOWANE! Protestowały przeciwko ANTYISLAMSKIEMU stowarzyszeniu Trening TABATY szybko wysmukli ciało. Wystarczą 4 minuty dziennie! Tak pracują niewidomi kucharze. Kamera nagrała, jak radzą sobie w kuchni Ma 9 lat i ciało jak z gumy. Polska może być z niej dumna