Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM?

By uchronić się przed oszustwem, należy wąchać makaron przed ugotowaniem.

Jeśli kupujesz makaron jajeczny, sprawdź, czy jaja w nim zawarte są naturalne i świeże. Często zastępuje się je tańszym suszem z ryb, wapnem, kurkumą lub starymi zepsutymi jajami. Podstawowym sposobem, by uchronić się przed oszustwem, jest wąchanie makaronu przed ugotowaniem. Jego zapach powinien być neutralny i nie pachnieć zepsutym jajkiem.

Mąka w połączeniu z wodą ma bladożółty kolor, dlatego zaniepokoić powinna nas zbyt intensywna barwa jajecznego makaronu. To znak, że producent do produktu dodał kurkumy, która jest popularnym barwnikiem.

Jeśli na opakowaniu widzimy napis dwu-, trzy- lub pięciojajeczny, to znaczy, że właśnie tyle jaj zużyto podczas produkcji na każdy kilogram mąki. Pamiętajmy, że każdy ich dodatek sprawia, że makaron jest bardziej kaloryczny oraz szybciej się rozgotowuje. Najmniej kaloryczne są kluski gotowane al dente.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM! Mocne argumenty dziecka. "Nie posprzątam, bo NIE MAM SIŁY" Naturalny sposób na zwiększenie POTENCJI SEKSUALNEJ Prosty przepis na domowy chleb z nasion BEZ MĄKI Przepis na długowieczność? Posłuchajcie 91-LATKA! Wykorzystał rentgen do stworzenia ARTYSTYCZNYCH FOTOGRAFII Afera w łotewskiej polityce. Rzeczniczka rządu na castingu do FILMU PORNOGRAFICZNEGO! WRZODY ŻOŁĄDKA to nie wynik złej diety. Skąd się biorą i jak sobie pomóc? Wstydliwy nowotwór. Dotyka aż 10 TYSIĘCY mężczyzn rocznie Męska płodność jest CORAZ GORSZA? Aby udowodnić swą moc, przewidziała PRZYSZŁOŚĆ ROSJI I PUTINA Muszki, mrówki, osy w kuchni. Pozbądź się ich szybko i bez chemii