Mieszkańcy mórz i oceanów coraz mniejsi
LEWI • dawno temuW wyniku działalności człowieka fauna wodna jest nie tylko coraz bardziej przetrzebiona, ale i karłowacieje. Tempo tego procesu zaszokowało samych naukowców.
W zamierzchłych czasach wieloryby i rekiny były dużo większe, ale okoliczności wykazały,że gatunki, których osobniki są za duże, z różnych powodów przegrywają z mniejszymi rywalami,więc ich rozmiary musiały ulec skurczeniu. Powolny ten proces ten trwał setki tysięcy lat i trwa nadal, tyle że obecnie uległ on spowolnieniu.
Przepisy połowu na skalę przemysłową zalecają połów selektywny,tzn. stosowanie takich sieci, przez które mogłyby się przedostać młode osobniki. Oprócz młodychosobników przesądzonego losu unikają też dorosłe osobniki, tyle że "niewyrośnięte", słabe.Ponieważ w wyniku połowów selektywnych, największe szanse na przeżycie i rozmnożenie mająokazy małe, ewolucyjne i środowiskowe konsekwencje połowu selektywnego rybacy mogązaobserwować na co dzień, w pracy.
Ich obserwacje natury znalazły potwierdzenie w wynikach prostego eksperymentuprzeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Nowym Yorku. Polegał on na umieszczeniuw 3 zamkniętych zbiornikach wody po 1000 larw tego samego gatunku ryby (blisko spokrewnionej ze śledziem)i odławianiu ich stosując różne kryteria wyboru. Po 6 miesiącach, gdy ryby osiągnęły dojrzałość płciową,z pierwszego basenu odłowiono 90% największych osobników, z drugiego przypadkowe 90% osobników,a z trzeciego 90% najmniejszych ryb. Osobniki, które się ostały, rozmnożyły się i naukowcy powtórzyliodłów na identycznych zasadach co poprzednio. W sumie taką operację przeprowadzono tylko 4 razy,lecz wyniki, jakie uzyskano, były zaskakujące dla samych eksperymentatorów. Średnia waga rybz pierwszego zbiornika, w którym za każdym z czterech razów przetrzebiono osobniki największe, wynosiła 1,05 g, z drugiego 3,17 g, a z trzeciego 6,47 g. Oczywiście Ocean to nie mały zamknięty basen i tempo karłowacenia gatunków jest wolniejsze. Z drugiej strony, gdy odległość, sztorm, czy głębokość są coraz mniejszymi przeszkodami dla nowoczesnych kutrów, tylko wyrzeczenie się połowu części ławici utworzenie stref zakazanych dla połowu może ocalić bogactwo i różnorodność genetyczną fauny mórz i oceanów.Na podstawie artykułu z magazynu Science.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze