Ciąża – jak odpowiednio się do niej przygotować?
REDAKCJA • dawno temuDecyzja zapadła: wspólnie z partnerem postanowiliście postarać się o dziecko. Zaczęłaś dokładniej obserwować swój cykl, żeby rozpoznać płodne dni, wypytujesz koleżanki, czy mocno męczyły je mdłości i huśtawki nastrojów.
Pewnie w Twojej głowie aż roi się od pytań dotyczących odpowiedniego przygotowania do odmiennego stanu, bo pragniesz urodzić zdrowe maleństwo. O czym powinnaś pamiętać już na etapie planowania ciąży?
Wiele kobiet nie jest świadomych, że o swoje zdrowie należy zadbać ze szczególną starannością jeszcze przed ciążą – zwiększy to prawdopodobieństwo, że przebiegnie ona bez komplikacji. Oto kilka kwestii, o których trzeba pamiętać:
- Wizyta u lekarza – jeśli już postanowiłaś zostać mamą, odwiedź swojego bądź też poleconego przez koleżanki ginekologa, tym bardziej, jeśli dotąd nie badałaś się regularnie. Poproś o zrobienie USG, cytologii, powiedz o wszelkich dolegliwościach, takich jak: nieregularny cykl miesiączkowy, infekcje intymne, bóle w podbrzuszu, problemy hormonalne, choroby, stale przyjmowane leki. Wszystko to ma znaczenie, jeśli chcesz zostać mamą. Jeżeli lekarz zaleci ci zrobienie dodatkowych badań, udaj się na nie natychmiast i skonsultuj wyniki.
- Kontrola stomatologiczna – zmiany hormonalne podczas ciąży mogą przyczyniać się do problemów z dziąsłami (krwawienie, obrzęki). Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie odwiedziłaś stomatologa, umów się na wizytę, zaplombuj ewentualne ubytki i poproś o wyczyszczenie kamienia.
- Rzucenie używek – alkohol i papierosy są szkodliwe dla każdego, jednak dla rozwijającego się płodu to szczególnie groźne trucizny, które mogą negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Jeśli palisz, nie czekaj z odstawieniem nikotyny do momentu zajścia w ciążę, żeby uniknąć stresu związanego z rzucaniem nałogu.
- Przyjmowanie kwasu foliowego (np. Folik) – powinna o nim pamiętać każda kobieta w wieku rozrodczym, bo jest potrzebny do prawidłowego rozwoju płodu już od pierwszych dni ciąży. Jeśli do tej pory się nim nie suplementowałaś, zacznij przyjmować kwas co najmniej na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
- Odstawienie suplementów z witaminą A – jej nadmiar bywa toksyczny dla płodu. Organizm potrafi ją magazynować na długo, dlatego unikaj jej nadmiaru w diecie. Nie stosuj preparatów witaminowych z jej dodatkiem, a jeśli lubisz zajadać się wątróbką, teraz znacznie ogranicz ją w diecie. Nie eliminuj jednak witaminy A całkowicie, bo jest potrzebna m.in. do prawidłowego rozwoju wzroku płodu.
- Unikanie infekcji – oczywiście na tyle, na ile to możliwe. Postaraj się unikać kontaktu z groźnymi bakteriami i wirusami. Nie jedz surowego mięsa i ryb, aby zapobiec zakażeniu listeriozą, nie sięgaj po niepasteryzowane soki i mleko. Postaraj się nie przebywać w towarzystwie osób chorych, przeziębionych, zawsze po powrocie do domu i przed posiłkami dokładnie umyj dłonie.
- Plan aktywności fizycznej – codzienna, półgodzinna dawka ruchu korzystnie wpłynie na Twoją kondycję, a joga lub pilates wzmocnią mięśnie i zwiększą ich elastyczność. Zrób rozeznanie, czy w okolicznych klubach fitness są organizowane zajęcia dla ciężarnych. W ten sposób nie tylko zapobiegniesz nadmiernemu przytyciu, ale również lepiej przygotujesz ciało na czekające je obciążenie oraz poród.
- Zmiany w jadłospisie – kontrola masy ciała oraz jakość spożywanych pokarmów powinny mieć ogromne znaczenie dla przyszłej mamy. Jeśli starasz się o dziecko, unikaj tłustych, smażonych potraw, „fast foodów”, słodyczy, produktów ze sztucznymi dodatkami (np. barwnikami), kolorowych i gazowanych napojów, ostrych przypraw. Jedz za to dużo warzyw, owoców, wysokiej jakości mięso i ryby, pełnoziarniste pieczywo, orzechy.
Decyzja o ciąży powinna być starannie przemyślana oraz poprzedzona odpowiednim przygotowaniem obojga rodziców – zarówno na poziomie zdrowotnym, jak i psychicznym. Zastanów się więc, czy jesteś gotowa na zostanie mamą, czy sama tego chcesz, czy może uległaś presji otoczenia. Porozmawiaj z partnerem, jak widzi siebie w roli ojca, czy jest gotów przyjąć na siebie rodzicielskie obowiązki. Nie przejmuj się jednak, że od czasu do czasu pojawi się myśl, czy sobie poradzisz – to normalne. Jeśli oboje z partnerem możecie z pełnym przekonaniem powiedzieć: tak, chcemy mieć dziecko, nie pozostaje już nic innego, tylko rozpocząć starania.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem swiadomemacierzyństwo.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze