Mity o niepłodności
REDAKCJA • dawno temuProblemy z zajściem w ciążę dotyczą coraz większej liczby par. Ilość informacji na ten temat jest ogromna, zanim więc rozpoczniemy walkę z niepłodnością, należy zweryfikować, które z nich są prawdziwe, a które są zwykłymi mitami, wprowadzającymi jedynie zamęt i lęk o powiedzenie leczenia. Jakie są najpopularniejsze mity o niepłodności?
Najczęściej problem niepłodności leży po stronie kobiety
MIT! Mężczyźni mają problem tej natury równie często co kobiety – badania WHO pokazują, że niepłodność leży po stronie mężczyzn w ponad 40% przypadków! Faceci też muszą dbać o swoje zdrowie, prowadzić zdrowy tryb życia i zainteresować się odpowiednią dietą oraz suplementacją (dobrym pomysłem są preparaty takie jak PROfertil, który ma pozytywny wpływ na ruchliwość i koncentrację plemników). Więcej na temat leczenia niepłodności znajdziecie na stronie programu edukacyjnego: www.zrobmydziecko.pl
Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych prowadzi do niepłodności
MIT! Nie potwierdziły tego żadne badania, za to istnieją dowody na to, że tabletki mogą pomóc w zajściu w ciążę. Po ich odstawieniu jajniki pracują intensywniej (nadrabiając w ten sposób stan bezczynności).
Dłuższa abstynencja seksualna wzmacnia plemniki
Nasieniu szkodzi zarówno zbyt częste współżycie, jak i zbyt długa abstynencja. Najlepsza jakość spermy jest uzyskiwana po 3–4 dniach wstrzemięźliwości seksualnej.
Wegetarianizm może skutkować niepłodnością
Odpowiednia dieta jest szalenie ważna, natomiast jeżeli przyszli rodzice dostarczają sobie wszystkich składników odżywczych, nie ma znaczenia czy jedzą mięso – nie ma w nim nic takiego, czego nie można by zastąpić innymi produktami.
Jedyną opcją leczenia niepłodności jest in vitro
MIT! W wielu przypadkach wystarczy terapia farmakologiczna, aby problem ustąpił!
Niepłodność jest tym samym co bezpłodność
MIT! Bardzo wiele osób myli te dwa pojęcia, tymczasem są to dwa kompletnie inne problemy. Niepłodność jest stanem odwracalnym, wynika często z zaburzeń hormonalnych i jest możliwa do wyleczenia. Bezpłodność natomiast jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka – może być spowodowana usunięciem narządu koniecznego do zapłodnienia.
Dzieci poczęte w wyniku in-vitro są obciążane chorobami genetycznymi
MIT! Wskutek terapii in-vitro urodziło się już ponad 4 miliony dzieci. Ich rozwój psychiczny i fizyczny nie odbiega od pozostałych rówieśników
Chłodzenie jąder poprawia jakość nasienia
MIT! Owszem, przegrzewanie jąder wpływa negatywnie na męską płodność, ale nie oznacza to, że chłodzenie będzie ją wspomagać.
Materiał powstał przy współpracy z serwisem www.zrobmydziecko.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze