Granzym B kluczem w zapobieganiu zmarszczkom?
MAŁGORZATA MROZEK • dawno temuCzy najnowsze badania okażą się rewolucją w pielęgnacji anti-aging? Wiele na to wskazuje. Większość kobiet odruchowo sięga po magiczne preparaty z pozornie innowacyjnymi składnikami, które mają wygładzić skórę i przywrócić jej jędrność. Jednak dopiero teraz naukowcy odkryli przełomową metodę, służącą nie tyle zwalczaniu zmarszczek, co ich zapobieganiu. Wszak nie od dziś wiadomo, że lepiej działać profilaktycznie.
David Granville, profesor patologii i medycyny laboratoryjnej z Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, odkrył, że winę za powstawanie zmarszczek ponosi enzym granzym B, który wytwarza się w komórkach jako odpowiedź na takie czynniki stresogenne, jak promienie słoneczne i dym tytoniowy. Innymi słowy, jest on zaangażowany w rozpad białek istotnych dla struktury skóry. Do takich wniosków doprowadziły naukowca 20-tygodniowe badania na myszach.
Badania, podczas których myszy były poddawane ekspozycji na promienie UV wykazały, że skóra gryzoni pozbawionych granzymu B starzeje się wolniej niż pozostałych. Okazało się, że badane białko bierze udział w rozkładzie kolagenu odpowiedzialnego za jędrność skóry. Jak twierdzi w rozmowie z CBC News prof. David Granville, blokując je można zapobiec wielu skutkom starzenia się skóry, w tym zmarszczkom.
Jak wynika z publikacji w „Aging Cell”, odkrycie na temat granzymu B to klucz genetyczny do blokowania starzenia wywołanego szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Prof. David Granville pracuje nad lekiem blokującym aktywność granzymu B (środkiem zawierającym inhibitor granzymu B), który miałby zapobiegać starzeniu i degradacji tkanek, nie tylko skóry, ale też naczyń krwionośnych.
Badacz planuje przeprowadzić testy na chorych na toczeń, chorobę autoimmunologiczną, przy której promienie słoneczne powodują szpecące blizny. Jeżeli lek okaże się skuteczny, jego odkrycie będzie mogło znaleźć zastosowanie także w kosmetyce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze