Żurawina wybiela i chroni zęby przed bakteriami. Zrób pastę samodzelnie!
JADWIGA OLCZAK • dawno temuŻurawina ma wiele leczniczych właściwości. Wykorzystywana jest w profilaktyce i leczeniu chorób dróg moczowych, w leczeniu trądziku, rozjaśnianiu przebarwień i rozświetlaniu szarej i zmęczonej cery. Ceniona jest także za hamowanie w żołądku rozwoju bakterii z grupy Helicobacter pylori. Nie można jednak nie wspomnieć o wyjątkowym działaniu żurawiny wykorzystywanym w stomatologii. Czy dzięki żurawinie można mieć zdrowe zęby?
Owoce żurawiny zawierają związki roślinne, które na powierzchni zębów tworzą nieprzywieralną powłokę ochronną.
— Taką warstwę ochronną wytworzoną na zębach można przyrównać do teflonu. Podobnie jak on, warstwa adhezyjna wytworzona dzięki składnikom zawartym w żurawinie, uniemożliwia przywieranie bakterii do powierzchni szkliwa. Dzięki temu bakterie nie będą w stanie się nie tylko namnażać, ale także penetrować szkliwa i dziąseł i siać spustoszenia. W ten sposób ograniczone jest wytwarzanie płytki nazębnej i później kamienia. – wyjaśnia lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Prodenta w Gliwicach.
Zdaniem indyjskich naukowców sok z żurawiny zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej wywołanych przez paciorkowce, dlatego warto pić codziennie 2 szklanki soku, najlepiej w trakcie posiłków.
Bioaktywne związki zawarte w żurawinie mogą także chronić przed próchnicą, dlatego zaleca się spożywanie przetworów z żurawiny.
Badacze z Uniwersytetu w Rochester w USA wyliczyli, że substancje czynne zawarte w żurawinie powodują, że aż 85 proc. bakterii nie przylega do szkliwa.
— To bardzo ważna wiadomość dla przemysłu kosmetycznego, który produkuje preparaty do higieny jamy ustnej. Wykorzystanie wyciągu z tych owoców i wzbogacenie składu np. past do zębów, płynów do płukania ust czy nasączenie nim nici dentystycznych może dać pacjentom dodatkową ochronę przed próchnicą. – mówi stomatolog.
Ponadto żurawina jest bogatym źródłem związków z grupy polifenoli, witaminy B1 i B2 oraz C, wapnia, jodu i magnezu, a także garbników, taniny i cytryniany, co chroni nasze zęby i dziąsła.
— Pamiętajmy jednak, że żurawina, jak każdy owoc, jest także źródłem cukru, który stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii, dlatego nie powinno się jej spożywać w nadmiernych ilościach. – przypomina doktor Nowak.
Nie wszyscy wiedzą, że żucie owoców żurawiny, zaledwie 10 w ciągu dnia może stanowić uzupełnienie wybielającej pasty do zębów.
Ponadto żurawina jest bogata w witaminę C i kwasy owocowe, a zwłaszcza te ostatnie mają właściwości wybielające. – podkreśla dr Nowak.
Warto docenić właściwości żurawiny, ale należy pamiętać, że nigdy nie zastąpi ona systematycznych wizyt u stomatologa.
— Profilaktyka jest bardzo istotnym czynnikiem, dzięki któremu możemy zachować zdrowie jamy ustnej, jednakże nie zastąpi ona regularnych wizyt u stomatologa. Powinniśmy o nich pamiętać i przynajmniej co pół roku odwiedzać swojego dentystę, który oceni stan zdrowia naszych zębów i w razie potrzeby odpowiednio wcześnie podejmie leczenie. – przypomina doktor Nowak z Prodenty.
Przepis na pastę z żurawiną
Aby samodzielnie przygotować domową pastę do zębów z żurawiną, łyżeczkę soli i pół łyżki zmiksowanych żurawin utrzyj na pastę. Dodaj także 3 krople olejku z mirry, mięty pieprzowej lub eukaliptusa. Pamiętaj, aby po każdym umyciu zębów dokładnie wypłukać jamę ustną.
Żurawina najlepiej działa w postaci surowej, ale jej przetwory także mają cenne właściwości. W lodówce może być przechowywana kilka miesięcy, a w zamrażalniku nawet rok.
Źródło: informacja prasowa Joanna Opas
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze