Świeży oddech
JADWIGA OLCZAK • dawno temuNieświeży oddech jest czasami objawem choroby ogólnoustrojowej. Najczęściej jednak powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Wywołuje zakłopotanie, niepokój i pewien dyskomfort w kontaktach z ludźmi. W jaki sposób można rozwiązać problem przykrego zapachu z ust, aby czuć się dobrze i pewnie?
Z badania przeprowadzonego w ramach Laboratorium Vademecum wynika, że aż u 44% badanych nieświeży oddech wpływa na brak poczucia pewności siebie, u 40% ten sam stan wywołują resztki jedzenia między zębami.
Pewność siebie to cecha, która wpływa na nasze samopoczucie oraz poziom aktywności społecznej. Bez wiary we własne możliwości trudno osiągnąć wyznaczone cele zarówno w życiu osobistym, jak i w sferze zawodowej. Nieświeży oddech wywołuje zakłopotanie, niepokój i pewien dyskomfort w kontaktach z ludźmi. Dlatego tak ważne jest zapewnienie poczucia świeżości, które poprawiając nam nastrój, pozytywnie wpływa na naszą pewność siebie. Nieświeży oddech czy pozostające między zębami resztki jedzenia nie muszą obniżać naszej pewności siebie, ponieważ są to problemy, którym można zaradzić. - wyjaśnia dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Ekspert Laboratorium Vademecum.
Przyczyny nieprzyjemnego oddechu:
choroby dziąseł,popsute zęby,gnijące resztki pokarmów w przestrzeniach międzyzębowych,obecność w jamie ustnej i gardle bakterii,schorzenia układu pokarmowego,choroby wątroby i trzustki,grzybica błony śluzowej jamy ustnej,obecność polipów w nosie,cukrzyca, choroby zakaźne,nowotwory układu oddechowego i pokarmowego,wielogodzinna głodówka,palenie papierosów na czczo,jedzenie pokarmów o nieprzyjemnym zapachu.
Nieświeży oddech jest czasami objawem choroby ogólnoustrojowej. Najczęściej jednak powstaje on na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Wyjaśnia to dr Jerzy Brydak, Ekspert Laboratorium Vademecum:
Rozkładając resztki jedzenia, bakterie jamy ustnej produkują związki chemiczne, które powodują nieprzyjemny zapach. Jeśli bakterie nie są usuwane regularnie, na zębach mogą powstać lepkie złoża — płytka, która może być przyczyną nieświeżego oddechu. Należy pamiętać, że jednym z poważniejszych źródeł przykrego zapachu z jamy ustnej mogą być również choroby przyzębia.
Sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust:
odpowiednio dbaj o higienę jamy ustnej: myj zęby co najmniej dwa razy dziennie, używaj płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych, wybieraj pasty dostosowane do swoich potrzeb.odwiedzaj stomatologa chociaż dwa razy w roku. Jeżeli masz zepsute zęby, wylecz je jak najszybciej.noś ze sobą pastę do zębów, abyś w dowolnym momencie mogła je wyszczotkować.zachowuj się naturalnie w sytuacjach, kiedy wydaje ci się, że twój oddech staje się nieprzyjemny. Skoncentruj się wtedy na swoich umiejętnościach i zaletach.jeżeli czujesz się niepewnie, sięgnij po gumę do żucia czy miętowe cukierki. Odświeżysz sobie oddech i nie będziesz odczuwała dyskomfortu. zrezygnuj z palenia papierosów oraz ogranicz picie kawy, ponieważ zarówno tytoń, jak i kawa powodują nieprzyjemny oddech (herbata nie ma takiego działania).
Jeżeli stosujesz się do powyższych zasad, a mimo to nieprzyjemny zapach długo się utrzymuje lub wciąż powraca, zwróć się do lekarza, aby ustalił źródło dolegliwości.
Więcej: www.vademecumexpert.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze