Przepis na urodę
ALEKSANDRA POWIERSKA • dawno temuPrawie każda kobieta wydaje co miesiąc sporą sumę pieniędzy na kosmetyki. Nie wyobrażamy sobie poranka bez toniku, kremu do twarzy, balsamu do ciała i antyperspirantu. A gdy do tego dodać jeszcze maseczki, pilingi, lista robi się imponująca. Wszystko po to, by zachować wieczną młodość! Jednak prawdziwe siły witalne tkwią w owocach, warzywach i innych produktach naturalnych, a najlepszym kosmetycznym laboratorium jest nasza kuchnia!
Prawie każda kobieta wydaje co miesiąc sporą sumę pieniędzy na kosmetyki. Nie wyobrażamy sobie poranka bez ulubionego toniku, odżywczego kremu do twarzy, balsamu do ciała i sprawdzonego antyperspirantu. A gdy do tego dodać jeszcze maseczki nawilżające, pilingi do ciała, lista robi się imponująca. Wszystko po to, by zachować wieczną młodość! Nie zapominajmy jednak, że prawdziwe siły witalne tkwią w owocach, warzywach i innych produktach naturalnych, a najlepszym kosmetycznym laboratorium jest nasza kuchnia!
Niestety nikt nie wymyślił jeszcze cudownego eliksiru młodości. Nasza skóra dość szybko się starzeje i jeszcze szybciej zanieczyszcza. Sprzyjają temu warunki, w których żyjemy: stres, zła dieta, brak czasu na odpowiednią pielęgnację, praca w dusznych i klimatyzowanych pomieszczeniach, godziny spędzane w ulicznych korkach w aurze samochodowych spalin… wymieniać można by długo. Wszystko to powoduje, że skóra staje się niezwykle wrażliwa, a gotowe kosmetyki niejednokrotnie powodują alergie. W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam natura. Naturalne kosmetyki nie tylko doskonale likwidują powstałe niedoskonałości, ale także pomagają zdiagnozować, na które czynniki jesteśmy uczuleni, a które nam po prostu nie służą.
Maseczki nie tylko z ogórka
Wszyscy słyszeli o słynnych okładach z ogórka, ale na nich świat się jeszcze nie kończy. Jeśli chcemy, by nasza twarz wygładziła się, a przy tym nabrała kolorytu, warto sporządzić maseczkę z marchewki. Wystarczy tylko zetrzeć na drobno kilka marchewek, dodać garść płatków owsianych oraz dwie łyżki śmietany kremowej i wszystko razem wymieszać. Same płatki owsiane to także idealny składnik na domowe pilingi likwidujące uporczywe zaskórniki. Osobom z przesuszoną cerą zaleca się stosowanie owocowych okładów, których głównym składnikiem mogą być na przykład zmiksowane jabłka. Inną propozycją dla cery suchej jest prosta maseczka z dwóch łyżek podgrzanego miodu i jednej twarożku lub maseczka z rozgniecionego awokado z dodatkiem łyżki kremowej śmietanki. Z kolei osobom borykającym się z cerą tłustą do gustu może przypaść osuszająca maseczka drożdżowa, którą robi się ze zmieszania drożdży z podgrzanym mlekiem w takich proporcjach, by powstała gęsta konsystencja. Warto pamiętać, że aby maseczka przyniosła pożądany efekt, należy ją trzymać od 15 do 30 minut, a następnie zmyć letnią wodą.
Rajskie kąpiele
Nie ma chyba nic bardziej relaksującego po całym dniu ciężkiej pracy, jak aromatyczna wanna ciepłej wody. Pachnąca kąpiel w kwiatach lawendy koi i odpręża. Uspokajająco działa również znana melisa - by otrzymać pożądany efekt, na całą wannę należy dodać około 100 liści tej rośliny. Jeśli zaś cierpimy na bezsenność, do letniej wody warto dodać 250 gramów kwiatów chmielu - dobry sen gwarantowany! Mięta lub kora dębowa działają z kolei pobudzająco i odświeżająco. Kąpiel kapuściana wzmocni naszą skórę, a gdy mieszankę poszatkowanych liści kapusty połączymy z marchewką, skórze nadamy złocistego koloru. Osobom otyłym, u których skóra się przetłuszcza, zaleca się kąpiel w owocach cytrusowych. Około ośmiu cytryn należy pokroić w krążki, zalać gorącą wodą i odstawić na cztery godziny. Tak przygotowany napar łącznie z owocami wlewamy do wanny i napawamy się pięknym aromatem. A jeśli mamy dużą wannę, warto pomyśleć o eterycznej kąpieli we dwoje…
Gładkie dłonie i piękne paznokcie
Dłonie są naszą wizytówką. Szczególnie pracując w miejscach publicznych należy dbać o ich wygląd. Tak naprawdę w grafiku naszej codziennej pielęgnacji powinno widnieć codzienne ich nawilżanie. Na ogół wystarczy tylko zwykły krem, ale w okresach wytężonej pracy lub zimą, kiedy mróz wysusza skórę do tego stopnia, że borykamy się z szorstkimi i popękanymi dłońmi, warto zastosować dodatkowe środki. Możemy na przykład natrzeć dłonie specjalną maseczką wykonaną z oliwy i miodu. Skórę wzmocni również ciepły napar z pokrzywy lub letni z szałwii. Ponadto pewnie mało kto podejrzewałby, że doskonałym lekiem na szorstkie i zrogowaciałe dłonie może być goszczący prawie codziennie na naszych stołach ziemniak. Okłady ze startego ziemniaka z mlekiem nadadzą naszym dłoniom gładkości i młodego wyglądu.
Istnieje wiele naturalnych sposobów dbania o urodę, a nasza kuchnia to prawdziwe laboratorium kosmetyczne! Na nic jednak zdadzą się owocowo-warzywne mikstury, jeśli będziemy pochłaniać kilogramy słodyczy i tłustych zakąsek spędzając wieczory na kanapie przed telewizorem. Pamiętajmy, że na wygląd naszej skóry, paznokci oraz włosów ogromny wpływ ma dieta oraz regularne uprawianie sportu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze