Grzybica pochwy
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuBlisko 75% kobiet choruje na grzybicę pochwy co najmniej raz w życiu. Co roku przypadłość ta dotyka co trzecią kobietę w wieku rozrodczym. Pacjentka, która raz zachorowała na grzybicę pochwy, musi liczyć się z tym, że schorzenie często powraca. Ginekolodzy alarmują - nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo – płciowych sprzyja grzybicy pochwy. Na tę przypadłość jesteśmy narażone zwłaszcza latem.
Lato to czas wakacyjnych urlopów. Pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu, nad wodą. Zmienia się nasza garderoba. Codzienną bieliznę zastępujemy wakacyjną — wykończoną z włókien syntetycznych, nosimy kostiumy kąpielowe, które często stają się naszym głównym letnim ubraniem. W upalne dni chętniej korzystamy z publicznych kąpielisk i natrysków, używamy wilgotnych ręczników, gąbek, w których czyhają niebezpieczne drożdżaki grzybów — przyczyna wielu niebezpiecznych schorzeń. Ginekolodzy alarmują — nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo – płciowych sprzyja grzybicy pochwy.
Co to jest grzybica pochwy?
Zapalenie pochwy może mieć charakter grzybiczy lub bakteryjny. Jest najczęstszym problemem związanym z infekcją pochwy. Blisko 75% kobiet choruje na grzybicę pochwy co najmniej raz w życiu. Co roku przypadłość ta dotyka co trzecią kobietę w wieku rozrodczym. Pacjentka, która raz zachorowała na grzybicę pochwy, musi liczyć się z tym, że schorzenie często powraca.
Dlaczego latem szczególnie jesteśmy narażone na grzybicę pochwy?
Lato to czas zabaw i relaksu – przede wszystkim wakacyjnych kąpieli i opalania na słońcu. Wilgoć i wysoka temperatura to świetne warunki dla drożdżaków i grzybów. Korzystając z publicznych basenów i mokrych ręczników można łatwo nabawić się przykrych schorzeń, do których należy m.in. grzybica pochwy. Nieprzepuszczalna dla powietrza bielizna (kostium kąpielowy) zwiększa miejscową wilgotność i temperaturę – stwarza tym samym korzystne warunki do rozwoju infekcji grzybiczych.
Jak rozpoznać grzybicze zapalenie pochwy?
Powodem występowania infekcji pochwy jest najczęściej zbyt duża ilość grzybów Candida, które w zdrowym organizmie kobiety zakłócają funkcjonowanie flory bakteryjnej. Pałeczki kwasu mlekowego są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego pH, chronią przed nadmiernym rozmnażaniem się innych, niebezpiecznych bakterii, którym sprzyja wysoka temperatura i wilgotność. Przewaga komórek Candida przyczynia się do powstania przykrych objawów. Organizm kobiety nie może skutecznie bronić się przed infekcją.
Jakie są symptomy grzybicy pochwy:
swędzenie,gęste upławy o nieprzyjemnym zapachu,pieczenie podczas oddawania moczu,zaczerwienienie w okolicach zewnętrznych narządów płciowych,ból podczas współżycia seksualnego.
Przy zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie leczenie.
W leczeniu grzybicy pomocny jest krem dopochwowy, który działa przeciwko drożdżakom Candida albicans i grzybom z rodziny Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Krem może być zastosowany o każdej porze i — co istotne — nie brudzi bielizny. Po jednorazowej aplikacji bezpośrednio w miejsce zainfekowania krem utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez ponad 4 dni. W tym czasie uwalniana jest substancja czynna – butokonazol. Emulsję typu: „woda w oleju” o wysokich właściwościach przylegających (adhezyjnych) zaleca się do stosowania miejscowego w drożdżakowym zakażeniu sromu i pochwy. Stosowanie kremu powoduje szybkie ustąpienie objawów. Zanim jednak kupisz krem w aptece udaj się do ginekologa i poddaj badaniu mikroskopowemu wymazu z pochwy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze