Grzybica pochwy
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuBlisko 75% kobiet choruje na grzybicę pochwy co najmniej raz w życiu. Co roku przypadłość ta dotyka co trzecią kobietę w wieku rozrodczym. Pacjentka, która raz zachorowała na grzybicę pochwy, musi liczyć się z tym, że schorzenie często powraca. Ginekolodzy alarmują - nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo – płciowych sprzyja grzybicy pochwy. Na tę przypadłość jesteśmy narażone zwłaszcza latem.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Lato to czas wakacyjnych urlopów. Pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu, nad wodą. Zmienia się nasza garderoba. Codzienną bieliznę zastępujemy wakacyjną — wykończoną z włókien syntetycznych, nosimy kostiumy kąpielowe, które często stają się naszym głównym letnim ubraniem. W upalne dni chętniej korzystamy z publicznych kąpielisk i natrysków, używamy wilgotnych ręczników, gąbek, w których czyhają niebezpieczne drożdżaki grzybów — przyczyna wielu niebezpiecznych schorzeń. Ginekolodzy alarmują — nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo – płciowych sprzyja grzybicy pochwy.
Co to jest grzybica pochwy?
Zapalenie pochwy może mieć charakter grzybiczy lub bakteryjny. Jest najczęstszym problemem związanym z infekcją pochwy. Blisko 75% kobiet choruje na grzybicę pochwy co najmniej raz w życiu. Co roku przypadłość ta dotyka co trzecią kobietę w wieku rozrodczym. Pacjentka, która raz zachorowała na grzybicę pochwy, musi liczyć się z tym, że schorzenie często powraca.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Dlaczego latem szczególnie jesteśmy narażone na grzybicę pochwy?
Lato to czas zabaw i relaksu – przede wszystkim wakacyjnych kąpieli i opalania na słońcu. Wilgoć i wysoka temperatura to świetne warunki dla drożdżaków i grzybów. Korzystając z publicznych basenów i mokrych ręczników można łatwo nabawić się przykrych schorzeń, do których należy m.in. grzybica pochwy. Nieprzepuszczalna dla powietrza bielizna (kostium kąpielowy) zwiększa miejscową wilgotność i temperaturę – stwarza tym samym korzystne warunki do rozwoju infekcji grzybiczych.
Jak rozpoznać grzybicze zapalenie pochwy?
Powodem występowania infekcji pochwy jest najczęściej zbyt duża ilość grzybów Candida, które w zdrowym organizmie kobiety zakłócają funkcjonowanie flory bakteryjnej. Pałeczki kwasu mlekowego są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego pH, chronią przed nadmiernym rozmnażaniem się innych, niebezpiecznych bakterii, którym sprzyja wysoka temperatura i wilgotność. Przewaga komórek Candida przyczynia się do powstania przykrych objawów. Organizm kobiety nie może skutecznie bronić się przed infekcją.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Jakie są symptomy grzybicy pochwy:
swędzenie,gęste upławy o nieprzyjemnym zapachu,pieczenie podczas oddawania moczu,zaczerwienienie w okolicach zewnętrznych narządów płciowych,ból podczas współżycia seksualnego.
Przy zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ginekologa, który zleci odpowiednie leczenie.
W leczeniu grzybicy pomocny jest krem dopochwowy, który działa przeciwko drożdżakom Candida albicans i grzybom z rodziny Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Krem może być zastosowany o każdej porze i — co istotne — nie brudzi bielizny. Po jednorazowej aplikacji bezpośrednio w miejsce zainfekowania krem utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez ponad 4 dni. W tym czasie uwalniana jest substancja czynna – butokonazol. Emulsję typu: „woda w oleju” o wysokich właściwościach przylegających (adhezyjnych) zaleca się do stosowania miejscowego w drożdżakowym zakażeniu sromu i pochwy. Stosowanie kremu powoduje szybkie ustąpienie objawów. Zanim jednak kupisz krem w aptece udaj się do ginekologa i poddaj badaniu mikroskopowemu wymazu z pochwy.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze