Grzybica w ciąży
BEATKA • dawno temuW ciąży bardzo łatwo o infekcje okolic intymnych. Pojawiają się one już w pierwszym trymestrze ciąży. Nieleczone infekcje mogą zaburzyć rozwój dziecka, doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu. Grzybica pochwy ma tendencje do częstego nawracania (kilka razy w ciągu 9 miesięcy). Rozwijaniu się infekcji sprzyjają rozpulchnienie i przekrwienie tkanek dróg rodnych.
Przyczyny grzybicy
Ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się zachorowanie na grzybicę. Chorobę wywołuje głównie grzyb Candida albicans, który ma doskonałe warunki rozwoju w organizmie ludzkim. Jego namnażaniu sprzyjają: siedzący tryb życia, długotrwały stres, przyjmowanie antybiotyków, niewłaściwa dieta. Grzybica to najczęstsza choroba dokuczająca kobietom w ciąży. Oprócz najczęstszego grzyba Candida albicans, zakażenie wywołują: Candida tropicalis, Candida kefyer, Candida glabrata, Candida guilliermondii, Candida krusei.
Na zachorowanie narażone są osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony. Zachorowanie na grzybicę oraz jej nawroty mogą być spowodowane:
- niedostateczną higieną osobistą,
- pływaniem w basenie,
- korzystaniem z sauny w ciąży,
- korzystaniem ze spa w ciąży,
- przerwaniem błon śluzowych i naskórka,
- nadmiernym spożywaniem słodyczy,
- cukrzycą,
- otyłością,
- niedoczynnością tarczycy,
- anemią w ciąży.
Do zakażenia może dojść podczas współżycia z zakażonym partnerem. Grzybica powinna być leczona u obojga partnerów.
Objawy i leczenie grzybicy
Jak rozpoznać zakażenie grzybicze? Do najczęstszych objawów grzybicy zaliczamy:
- świąd,
- upławy,
- pieczenie,
- bolesne współżycie,
- zaczerwienioną i obrzękniętą błonę śluzową pochwy,
- krostki na pępku, w okolicy krocza i w pachwinach (jeżeli doszło do rozprzestrzenienia się grzybicy),
- opryszczkę narządów płciowych,
- problemy z donoszeniem ciąży,
- poronienie.
Podczas leczenia grzybicy należy przestrzegać zaleceń lekarza. Nie można przerwać kuracji wcześniej, nawet gdy objawy grzybicy ustąpią. Konieczne jest dokończenie terapii, w przeciwnym razie grzybica szybko powróci (uodporniona na dany lek). Leczenie na własną rękę nie przyniesie rezultatów, a nawet może zaostrzyć stan zapalny. A co za tym idzie, może zaszkodzić dziecku. Domowe sposoby na grzybicę są zazwyczaj nieskuteczne. Jeżeli kobieta przed zajściem w ciążę leczyła się przeciw grzybicy i ma jeszcze leki, nie powinna ich zażywać. Nie wszystkie leki przeciwgrzybicze mogą być stosowane przez przyszłe mamy.
Kobieta w ciąży w celach profilaktycznych powinna przez cały okres ciąży zażywać pałeczki kwasu mlekowego. Przydatny będzie płyn do higieny intymnej o kwaśnym pH. Powinna też nosić bawełnianą bieliznę oraz codziennie się podmywać. Różnego rodzaju nasiadówki i irygacje pochwy są zabronione. Przyszła mama nie powinna zbyt długo raczyć się gorącymi kąpielami. Odradzane jest też stosowanie płynów zapachowych i podmywanie się gąbką (jest ona siedliskiem bakterii).
Grzybica powinna być wyleczona przed porodem. Dziecko, podczas przepychania się przez kanał rodny, może zarazić się grzybem. Grzybica u noworodka pojawia się na podniebieniu, policzkach, wewnątrz jamy ustnej, na języku, w gardle, na dziąsłach. Pleśniawki u dziecka są białe, szare, serowate.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze