Grzybica stóp
DAMIESA • dawno temuChoroba zakaźna, którą łatwo można „złapać”, zwłaszcza podczas okresu letniego, ma bardzo przykre konsekwencje. Grzyby powodują, że nie tylko stopy nie zachwycają swoim wyglądem, ale także dochodzi do trwałych zniszczeń paznokci, które trudno jest potem przywrócić do pożądanego stanu. Jak uchronić się przed tą niebezpieczną chorobą?
Jakie są objawy grzybicy?
Zaczyna się niewinnie. Zapach stóp staje się coraz intensywniejszy, co wiele osób uznaje jako skutek nadmiernej potliwości. Jest to jednak nic innego jak pierwszy symptom zakażenia, który nieleczony może prowadzić do dużo cięższych dolegliwości. W następstwie można także zaobserwować takie objawy, jak swędzenie i pieczenie, a także nadmierne łuszczenie się skóry. Ostatni z wymienionych objawów, w najpoważniejszym stadium zaawansowania, może doprowadzić do bolesnych pęknięć naskórka i uniemożliwić normalne chodzenie. O pojawieniu się zakażenia alarmują przede wszystkim paznokcie. Płytka może zacząć grubieć, żółknąć, a z czasem odstawać od skóry. Mogą także pojawić się na niej białe bądź brunatne plamy. Do tego powierzchnia paznokcia zaatakowana grzybicą staje się nierównomierna, pofałdowana i dochodzi na niej do licznych rozwarstwień. Nieleczona grzybica może zatem spowodować nadmierny przyrost płytki i owocować paznokciami zgrubiałymi i przypominającymi "szpony".
Drogi zarażenia grzybicą stóp
Na „złapanie” grzybicy najczęściej narażeni są ludzie o osłabionej odporności oraz z zburzeniami krążenia. Podatność na zachorowanie zwiększa się także w przypadku kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne czy u palaczy. Jak zapobiegać grzybicy? W większości przypadków chorobę tę można zafundować sobie na własne życzenie, nie przestrzegając pewnych żelaznych zasad higieny. Pierwszą z nich jest regularne wymienianie pumeksu, na którym osiadające fragmenty naskórka zapewniają doskonałe podłoże dla bakterii. Kolejnym bardzo prostym sposobem jej uniknięcia jest noszenie obuwia, np. klapek, zarówno na basenie, jak i w saunie. Zamknięte pomieszczenia o dużej wilgotności stwarzają idealne środowisko do rozmnażania się bakterii, więc ryzyko zarażenia się jeszcze bardziej wzrasta. Nagminnym sposobem złapania grzybicy stóp jest także przymierzanie butów w sklepie obuwniczym, wkładając je na gołe stopy. Lepiej więc wybierając się na zakupy zaopatrzyć się w skarpetki. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości wejścia na dany teren rekreacyjny w niestosownym obuwiu, np. na kręgielni, lodowisku czy podczas gry w golfa, warto przed włożeniem butów na stopy posypać skórę talkiem przeciwgrzybicznym, który ochroni je przed atakiem bakterii. Świetne efekty przynosi też spray, który dodatkowo odświeża stopy w czasie upałów i zapobiega przed ich nadmiernym przegrzaniem się. Latem warto zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest obuwie. Powinien on być w miarę przewiewny, wykonany najlepiej ze skór naturalnych czy lekkich tworzyw. Ważny jest także krój buta. Grzybica paznokci u stóp "lubi" modele zbyt obcisłe, czy sięgające ponad kostkę, bo taki fason obuwia sprawia, że stopy zaczynają się bardziej pocić, a to sprzyja rozwojowi bakterii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze