We wszystkich środowiskach pokutują mity przekazywane z ust do ust. Większość z nich to oczywista nieprawda, jednak wiele z nas wierzy, że picie wody nawilża skórę, wyciskanie pryszczy pozwala się ich pozbyć, a golenie nóg sprawia, że włoski odrastają grubsze i ciemniejsze. W poniższym artykule znajdziesz opis pięciu popularnych mitów na temat urody, w które absolutnie nie należy wierzyć.
Mity na temat pielęgnacji urody
- Rozszerzone pory można zmniejszyć
Fałsz. Można jedynie sprawić, żeby wyglądały na mniejsze, stosując odpowiednią pielęgnację polegającą na złuszczaniu skóry peelingami i dbając o to, żeby się nie zanieczyszczały (właściwości zapychające pory mają np. kremy na bazie silikonu i nieodpowiednie kosmetyki kolorowe). Nie można zmienić jednak ich faktycznej wielkości – czyste pory wyglądają na mniejsze i są bardziej estetyczne.
- Każda krostka na twarzy to wykwit trądzikowy
Wielu osobom wydaje się, że jeżeli na twarzy pojawi się wysyp krostek, to mamy do czynienia z trądzikiem. Tak naprawdę jednak nie tylko on jest przyczyną powstawania wykwitów skórnych,bowiem wysypka może być oznaką wielu innych dolegliwości, tj. egzema, alergie, uczulenie na kosmetyki czy inne podrażnienia skóry.
Przyjęte "mądrości" na temat pielęgnacji cery mogą zaszkodzić
- Słońce zwalcza pryszcze
To jest dość sprytna teoria. Owszem opalenizna sprawia, że skóra wygląda lepiej, ponieważ ciemniejsza pigmentacja powoduje, iż zmiany i nierówności są mniej widoczne, ale ciągle są, i to w takiej ilości, jak były przed opalaniem. Kilka dni po wystawieniu na słońce może też wystąpić reakcja odwrotna do zamierzonego efektu – promieniowanie uv podrażnia i wysusza skórę, a ta może zareagować jeszcze większym wydzielaniem sebum i tym samym zapychać pory skóry, przez co powstaną kolejne zaskórniki. Niestety, wiele osób przekonanych o zbawiennych właściwościach opalania, wpada w błędne koło, próbując wyleczyć podrażnioną skórę poprzez czeste wystawianie jej na słońce.
- Błyszczyki nawilżają usta
Wiele balsamów do ust i błyszczyków zawiera w swoim składzie mentol lub kamforę, które posiadają właściwości wysuszające. Nawet jeżeli na liście składników nie figurują te substancje, częste nakładanie błyszczyka uzależnia usta od jego aplikacji, ponieważ nawilżanie z zewnątrz rozleniwia naturalny system nawilżania naskórka.
- Podcinanie końcówek wzmacnia włosy i sprawia, że szybciej rosną
Ten mit chyba nigdy nie zostanie obalony. Podcinanie końcówek zapobiega dalszemu niszczeniu struktury włosa, jeżeli końce są rozdwojone, jednak w żaden magiczny sposób nie jest w stanie sprawić, by włosy nagle zaczęły rosnąć szybciej. Porost włosów jest uzależniony od ilości kreatyny we włosach, a to z kolei jest uwarunkowane genetycznie. Poza tym wpływ na włosy ma środowisko, w jakim żyjemy, dieta, a nawet pora roku, ale nie ich podcinanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze