Jak ugotować dobre flaki wołowe?
EWA ROSIECKA • dawno temuFlaki wołowe czy wieprzowe mają tyle samo wiernych fanów, jak i zdecydowanych przeciwników. Danie to najczęściej przypada do gustu płci męskiej, choć to nie jest reguła. Zawierają więcej wapnia niż mięso, są bogate w wiele cennych witamin i minerałów. Jak przyrządzić dobre flaki wołowe? Z czym podawać i jak uniknąć charakterystycznego zapachu? Dowiedz się z naszego poradnika!
Flaki wołowe — co to za danie?
Flaki to tradycyjna polska potrawa mięsna, przyrządzana w formie gęstej zupy. Znana w kraju już od co najmniej XIV wieku, była jednym z ulubionych dań Króla Władysława Jagiełły.
W kuchniach innych krajów, takich jak Czechy, Francja, Niemcy czy Włochy znajdziemy odpowiedniki tego dania, nieco inaczej przyprawiane. W Turcji flaki są przyprawiane cytryną, czosnkiem i octem, uważa się je za jedną z narodowych potraw. W Bułgarii zaś dodawane do nich jest słodkie mleko.
Nazwa pochodzi od jednego ze składników — oczyszczonych i pokrojonych w paski części żołądka wołowego. Flaki można zrobić też z żołądków wieprzowych, łosia, daniela lub jelenia.
Na danie to możemy przeznaczyć każdą część żołądka: żwacz, trawieniec, czepiec i księgi. Uznaje się, że najbardziej użyteczne kulinarnie są żwacz i trawieniec.
Czy flaki wołowe są zdrowe?
Porównując flaki wołowe z innymi daniami, zupa ta odznacza się sporą zawartością białka, sodu, cholesterolu i wody. Bogate są w witaminę B3 (niacynę) oraz E.
Danie to zawiera duże ilości cynku, wapnia i selenu — niezwykle skutecznego mikroelementu zwalczającego wolne rodniki. Dzięki zawartości wyżej wspomnianego wapnia, spożywanie flaków może wzmacniać układ kostny, w tym również zęby.
Jak uniknąć nieprzyjemnego zapachu podczas gotowania flaków wołowych?
Gotowanie flaków zwykle powoduje nieprzyjemny zapach, który na długo pozostaje w domu. Jest jednak sposób, aby go uniknąć: flaki powinniśmy obgotowywać minimum 4 razy, zawsze na świeżej wodzie, poprzednią za każdym razem wylewając.
Tradycyjne flaki wołowe — przepis
Potrzebne składniki:
- surowe flaki wołowe 500 g;
- 2 cebula;
- 2 marchewki;
- 1 pietruszka;
- 1 korzeń selera;
- 4 ząbki czosnku;
- 3 sztuki liścia laurowego;
- 2 łyżeczki słodkiej papryki;
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 0,5 łyżeczki gałki muszkatołowej;
- 1 łyżka suszonej natki pietruszki;
- 2 łyżki majeranku;
- 5 ziarenek ziela angielskiego;
- 0,5 łyżeczki imbiru;
- sól;
- pieprz;
- 1 -2 wywaru mięsnego lub warzywnego;
- 1 łyżka masła;
- 3 łyżki oleju.
Sposób przygotowania:
1. Flaki opłukujemy kilka razy w zimnej wodzie, za ostatnim razem dodajemy do wody sól. Jeśli nie są oczyszczone, to dokładnie je czyścimy.
2. Flaki 4 razy obgotowujemy, za każdym razem wylewając wodę i nalewając świeżą. Po ich obgotowaniu zalewamy zimną wodą i gotujemy po przykryciem przez około 50 minut.
3. Po ugotowaniu przekładamy flaki do gorącego bulionu tak, aby płynu było około 5 cm nad nimi. Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe, opcjonalnie uzupełniamy wrzątkiem.
4. Myjemy marchew, seler, pietruszkę i obieramy ze skórki. Ścieramy na tarce na dużych oczkach i przysmażamy na odrobinie masła i dodajemy do flaków.
5. Obieramy cebulę, kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju i dodajemy do flaków.
6. Na pozostałym oleju smażymy papryki, po czym również dodajemy do zupy.
7. Przez praskę przeciskamy obrany czosnek, dodajmy do zupy razem z imbirem, gałką muszkatołową, natką pietruszki i majerankiem. Gotujemy do miękkości warzyw, przyprawiamy pieprzem i solą. I gotowe.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze