Najlepsze tureckie dania
ISABELLE • dawno temuNie musimy przemierzać tysięcy kilometrów, aby spróbować tureckich dań. Wystarczy, że udamy się za pierwszy róg i wejdziemy do budki z kebabami. W Polsce jest ich zatrzęsienie. I nie ma co się dziwić – tureckie kebaby swego czasu zawładnęły polskimi żołądkami. Niewątpliwie są one bardzo dobre i wyraziste w smaku, choć nieskomplikowane. Taka właśnie jest cała kuchnia Turcji. Co już o niej wiesz?
Złożoność i prostota kuchni tureckiej
Bogactwo tureckiej kuchni jest równie ogromne jak liczba produktów i barw na tureckich targach. Chyba każdy jest w stanie znaleźć jakiś przysmak, odpowiadający jego gustom. Na charakter kuchni tureckiej wpływ miała bogata i ekskluzywna kuchnia Imperium Osmańskiego, które niegdyś obejmowało znaczną część obecnej Turcji, południowo-zachodni obszaru Azji, południowo-wschodnią Europę, a także północną Afrykę. W ubiegłych stuleciach naród turecki odznaczał się sporą ekspansywnością, co sprawiło, że kultura, a więc i kuchnia tego kraju obecna jest w wielu miejscach na Bliskim Wschodzie i na Bałkanach, a nawet w Europie (m.in. w Polsce) – bo któż z nas nie próbował na przykład chałwy! Z drugiej strony jednak, Turcja także nie była odizolowana od obcych wpływów, dlatego też w obecnej kuchni tureckiej dostrzec można elementy charakterystyczne dla kuchni orientalnej, czy greckiej. Poza tym można też dostrzec wpływ kuchni śródziemnomorskiej, dlatego na stołach nie brakuje świeżych warzyw, ale również przypraw, nadających potrawom wyszukany smak. Pomimo tak ogromnej złożoności oraz wpływów rożnych kuchni, typowe potrawy tureckie nie są nazbyt wymyślne. Przyrządzane są przeważnie w oparciu o składniki świetnej jakości i proste kompozycje smakowe. Spożywane w Turcji mięsa to przede wszystkim jagnięcina i baranina. Ostrość uzyskuje się dzięki chili, natomiast aromatyczność dzięki przemyślanej kompozycji ziół. Oczywiście, Turcja nie istniałaby bez dodatku cynamonu! Turcy lubią zjeść dobrze i smacznie, ale nie tylko zjeść. Najpopularniejszym napojem, będącym niemal przysmakiem narodowym, jest… herbata! Podawana po turecku – czyli nalewana do małych filiżanek i obficie słodzona. Turcy ze względu na gorący klimat, bardzo czesto dodają do herbaty liście mięty.
Tureckie posiłki
Typowe tureckie menu składa się z kilku standardowych pozycji. Na początek dnia serwowane jest śniadanie, które nie należy do obfitych posiłków. Tradycyjnie, rano spożywa się chleb, sery, miód oraz oliwki. Niekiedy na stole pojawić się mogą również świeże warzywa. Gdy dopadnie nas głód w środku dnia, niemal wszędzie znajdziemy lekkie sałatki lub sery zapiekane z warzywami. Bardziej niż sałatki nasycą nas jednak placki z przeróżnymi farszami.
Przystawki podaje się także tuż przed daniem obiadowym, podobnie jak zupy, od których Turcy wcale nie stronią. Tak jak i w Polsce chętnie robią zupę pomidorową, ale również inne zupy warzywne i rybne. Gdy ze stołu zniknie zupa, podawane jest danie główne. Turcy gustują w potrawach mięsnych z dodatkiem warzyw oraz ryżu. Dania przyrządzane z ryżem lub w oparciu o ryż to tzw. pilawy. Mogą być przygotowywane z warzywami lub z mięsem. Najchętniej jednak Turcy podają je z pomidorami lub z duszoną w rosole jagnięciną z dodatkiem pistacji. Najpopularniejszym z warzyw wykorzystywanych w wielu daniach kuchni tureckiej jest bakłażan. Można go przyrządzać na wiele sposobów – dusić, zapiekać, marynować, dodawać do sałatek lub zrobić z niego puree. Do większości potraw tureckich, włącznie z przystawkami i sałatkami, dodawane są oliwki oraz oliwa z oliwek.
Na koniec posiłku serwowany jest deser. Turecka chałwa uchodzi za zdecydowanie smaczniejszą niż grecka. Sprzedawana na wagę w najróżniejszych smakach: waniliowa, kakaowa, z dodatkiem orzechów, rodzynek lub ziaren sezamu, podbija serca smakoszy. Jej świeży smak po prostu rozpływa się w ustach. Pełno tutaj też orzechowych dodatków i bakalii oraz miodu i słodkich syropów. Chyba nie da się pojechać do Turcji i nie zakochać się w jej kuchni. Zresztą nie trzeba tego udowadniać – kebaby na polskich ulicach są tego doskonałym przykładem!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze