Mój sweter nie gryzie
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPrzyszła jesień, a wraz z nią zmiana samopoczucia, odporności organizmu i… garderoby. W tym okresie warto odpowiednio zadbać o skórę, która staje się wrażliwa na podrażnienia. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie gdy do łask wracają swetry, szale i ubrania z dzianiny. Porządki w szafie przed zimą mogą obfitować też w pewne niespodzianki – mole.
Ubrania, które kupujemy, zanim trafią w nasze ręce, przebywają często bardzo długą drogę. Najpierw w fabryce i mniejszych warsztatach tkackich przechodzą przez ręce wielu osób, które zajmują się ich produkcją. Potem następuje proces metkowania oraz podróż przez hurtownie do sklepów. W centrach handlowym, nim je kupimy, przed nami przymierzają je również inne osoby. Zarówno na nowo zakupionych ubraniach, jak i tych, które czekają na odpowiednią porę roku w szafie, osadza się kurz, roztocza i drobiny brudu. Gdy więc wkładamy ulubiony sweter nasza skóra może ulec podrażnieniu. Inne niebezpieczeństwo kryjące się w szafach to mole włókiennicze, które żywią się wełną, jedwabiem, włosiem, etc. Niszczą one ubrania, a w przypadku kontaktu skóry z zainfekowaną tkaniną mogą wywoływać uczulenia.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad jak czuć się dobrze w modnych swetrach, płaszczach i szalach.
zwracaj uwagę czy zakupione rzeczy zostały zrobione z naturalnych materiałów,pierz ubrania zanim założysz je pierwszy raz,używaj specjalnych preparatów do prania o niskiej zawartości detergentów (jeśli jesteś alergikiem lub masz wrażliwą skórę upewnij się najpierw czy nie masz alergii na któryś ze składników środków piorących),używaj płynów do płukania tkanin o właściwościach zmiękczających,dbaj odpowiednio o swoje ubrania, chroń je przed molami – wietrz szafy, w których przechowujesz odzież. Namocz kawałki papieru wodą z aromatem lawendy. Takie listki trzymaj w szufladach i szafach, bądź załóż bezpośrednio na co drugi wieszak. Zamiennie mogą być nasiona lawendy zawieszone w specjalnych woreczkach,raz na jakiś czas włóż sweter do worka i trzymaj przez noc w pustym zamrażalniku, a następnie wypierz. W ten sposób zabijesz roztocza.
Jeśli na skórze pojawiły się niewielkie podrażnienia, posmaruj zaczerwienione miejsca apteczną maścią L3. Jeśli to nic nie da, skontaktuj się z dermatologiem, twoje podrażnienie może być konsekwencją alergii, a wtedy pomoc lekarza jest niezbędna.
Używaj odpowiednich kosmetyków, dobrze dopasowanych do twojego rodzaju skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze