Bezpieczne wakacje
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuWyjazd na wakacje to długo oczekiwany moment. Mamy proste marzenia: pogoda musi być dobra, miejsce urlopu ciekawe i jak najwięcej atrakcji. Do wyjazdu zawsze postarajmy się dobrze przygotować. Prawidłowo wyposażona apteczka i nasze dobre samopoczucie są gwarancją, że rodzinny wyjazd będzie udany.
Wreszcie nadszedł ten oczekiwany moment. Wyjazd na wakacje. Choć nie mamy wpływu na pogodę, to możemy zadbać, by w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń móc sobie z nimi poradzić. Z roku na rok podróżna apteczka staje się coraz większa. Specyfików, które ochronią przed wszelkimi wakacyjnym zagrożeniami jest na rynku mnóstwo. Zanim jednak zaczniemy planować, co zabrać ze sobą na wakacyjną wyprawę, warto zastanowić się jakie zagrożenia mogą uprzykrzyć nam wakacje, a zwłaszcza naszym dzieciom.
Słońce
Na pewno jednym z nich jest słońce. Długie przebywanie na dworze podczas upału grozi poparzeniem słonecznym i udarem. Pamiętajmy o tym, żeby dziecko poniżej 6 miesiąca życia nie było narażone na działanie promieni słonecznych. Starsze dziecko najlepiej ochronimy nakładając mu czapeczkę i smarując odkrytą skórę kremem z wysokim filtrem UV. Nawet jeśli słońce bardzo mocno grzeje, możemy ochronić się przed nim chowając się na plaży pod parasolem. Dobrym pomysłem przy upalnej pogodzie jest też spacer po lesie. Po przyjściu do domu warto posmarować skórę dziecka kremem lub maścią. Jak wiadomo działanie promieni słonecznych na skórę sprzyja jej przesuszaniu, a także może doprowadzić do poparzeń. Dostępne w aptece maści leczą podrażnioną skórę redukując zaczerwienienie i przynosząc ulgę poparzonej skórze. Krem lub maść powinien zawierać alantoinę i D-panthenol: alantoina działa odżywczo na naskórek, a D-panthenol poprzez nawilżenie skóry sprawia, że staje się ona elastyczna. Zarówno krem i jak maść można stosować także przy skórze podrażnionej alergią.
Pot
Na wakacjach maluchy odkrywają świat. Są aktywne, ruchliwe, wszędzie chcą wejść i jak najwięcej zobaczyć. Ruch i wysokie temperatury, a tym samym nadmierne pocenie się sprawiają, że pachwiny i zagięcia w fałdach skóry są szczególnie narażone na podrażnienia. Najlepiej zapobiegawczo posypać takie miejsca zasypką. W aptece warto zaopatrzyć się w taką, przeznaczoną specjalnie dla dzieci. Stosowana systematycznie chroni wrażliwą skórę przed podrażnieniami, otarciami i zaczerwienieniem. Działa łagodząco i regenerująco na podrażniony naskórek. Zawartość alantoiny i D-panthenolu wspomaga regenerację drobnych skaleczeń i otarć naskórka. Zasypka może być stosowana również przez dorosłych w celu zapobiegania podrażnieniom zbyt wrażliwej skóry.
W przypadku małych skaleczeń lub zadrapań – nie jest o nie trudno na wakacjach – można posmarować delikatną skórę kremem. Przyspiesza on gojenie się ran i skaleczeń. Redukuje świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry przynosząc ukojenie i ulgę.
Odwodnienie
Zmiana otoczenia w czasie wakacji łączy się ze zmianą kuchni i wody. Szczególnie uważać trzeba na to co i gdzie dziecko spożywa na wyjeździe. Letnie kurorty kuszą na każdym kroku lodami, ciastkami i innymi niekoniecznie zdrowymi smakołykami. Chcąc nie chcąc często ulegamy naszym pociechom i częstujemy je goframi z bitą śmietaną, rurkami z kremem lub uwielbianymi przez wszystkie dzieci lodami. Zdarza się, że efektem takiego łasuchowania jest biegunka. Najgroźniejsze w jej przebiegu jest odwodnienie organizmu. Dziecko należy wtedy jak najczęściej przystawiać do piersi, a starszemu dziecku podawać w krótkich odstępach czasu wodę. Warto też podać specyfiki zawierające składniki mineralne, które dziecko traci przy biegunce. Biegunka natychmiast powoduje też miejscowe odparzenia. Podrażnioną skórę można posmarować maścią, która natłuści bolące miejsca i przyniesie ulgę. W przypadku braku poprawy - gorączka, odmawianie picia – trzeba natychmiast udać się do lekarza. Zdecyduje on czy u dziecka występują już objawy odwodnienia. Jeśli tak, dziecko musi przebywać w szpitalu, gdzie otrzyma niezbędne płyny w kroplówce.
Owady
W przypadku ukąszenia należy wyjąć żądło owada pęsetą. Ukąszone miejsce trzeba przemyć wodą i zdezynfekować. Warto też po każdym powrocie do domu dokładnie obejrzeć skórę dziecka (zwłaszcza na głowie). Z roku na rok przybywa w Polsce przypadków groźnych ukąszeń przez kleszcze. Na rynku są już dostępne specjalne przyrządy do bezpiecznego usuwania kleszczy z ciała. Przed mniej groźnymi owadami np. przed komarami możesz ochronić dziecko stosując specjalistyczne pianki odstraszające a w przypadku ukąszenia – maści łagodzące uczucie swędzenia.
Apteczka na wakacje
zestaw do udzielania pierwszej pomocy (opatrunki, plastry, rękawiczki, gaziki do dezynfekcji rany),pianki chroniące przed kleszczami i komarami (nawet przyrządy do usuwania kleszczy),probiotyki zapobiegające biegunce i lekarstwa walczące już z objawami biegunki,leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,kremy i maści na urazy i otarcia,maści i kremy na poparzenia słoneczne i termiczne,wilgotne chusteczki,nożyczki do obcinania paznokci,termometr do mierzenia temperatury,pianki łagodzące zaczerwienienie, regenerujące skórę po nadmiernym opalaniu.
Uwaga!
Gdziekolwiek jedziemy, dowiedzmy się wcześniej, gdzie na miejscu można skorzystać z pomocy lekarskiej. Tylko najlepsze ośrodki wakacyjne w kraju zapewniają opiekę lekarską. Kontakt do lokalnego lekarza pediatry uzyskamy też zapewne w miejscowej aptece.
Tak przygotowani – z apteczką i numerem telefonu – możemy spokojnie jechać na wakacje. Nie zapomnijmy o jednej rzeczy, której nie można zapakować do apteczki. O uśmiechu. Śmiejmy się jak najwięcej. Wtedy urlop będzie na pewno udany.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze