Oni agresywni, one empatyczne - jak nasza płeć reaguje na stres?
PAULA • dawno temuNapięcie, przyspieszone bicie serca, gotowość do obrony lub ucieczki — to typowe objawy, które kojarzymy ze stresem. Czy istnieją różnice międzypłciowe w reagowaniu na takie sytuacje? Tak! Okazuje się, że kobiety i mężczyźni inaczej zachowują się w sytuacji zagrażającej.
Stres zmniejsza u mężczyzn rozumienie emocji innych ludzi. U kobiet z kolei usprawnia tę umiejętność.
Neurolog Shelley Taylor z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles uważa, że kobiety reagują w sytuacji stresu inaczej niż mężczyźni. Podczas, gdy mężczyźni reagują żwawo, agresywnie i starają się działać, kobiety są bardziej bierne i empatyczne. Szukają zrozumienia i wsparcia u innych osób, są czułe i wrażliwe również na ich potrzeby.
W oparciu o teorię Taylor, psycholog Mara Mather przeprowadziła ciekawy eksperyment. Uczestników badania poproszono o zanurzenie dłoni na 3 minuty w lodowatej wodzie. Zadanie to miało zwiększyć poziom kortyzolu w organizmie — hormonu stresu. Dla porównania, osoby z grupy kontrolnej poproszono o umieszczenie dłoni w naczyniu z ciepłą wodą.
W drugiej części eksperymentu uczestnicy przyglądali się różnym zdjęciom, które przedstawiały portrety osób o neutralnym bądź złym wyrazie twarzy. W tym czasie naukowcy obserwowali zmiany w skanowanym w tym czasie mózgu aktualnie uczestniczącej w badaniu osoby. Badanie wykazało, iż wysokie stężenie kortyzolu u mężczyzn wpływało na mniejszą aktywność mózgu w rejonie, odpowiadającym za zdolność do oceny wyrazu twarzy. Odwrotne były wyniki badania u kobiet. Czyżby poziom kortyzolu odpowiadał za mniejszy poziom zdolności do empatii u mężczyzn, w sytuacji stresu? Badania wskazują, że tak.
Źródło: psychorg.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze