Libido w ciąży
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuWiele kobiet na początku ciąży uskarża się na kompletny brak ochoty na seks. Później, w połowie ciąży, chęci jest aż nadto. Co się dzieje z libido w ciąży i co nim kieruje?
Popęd seksualny w I trymestrze
Jest praktycznie na zerowym poziomie. Winę za to ponosi hormon hCG – gonadotropina kosmówkowa, której wysokie stężenie w organizmie jest potwierdzeniem ciąży. HCG utrzymuje się na imponującym poziomie aż do końca I trymestru i oprócz bardzo odpowiedzialnego zadania wspomagania rozwoju łożyska, ma także wpływ na na ciążowe dolegliwości, przede wszystkim zmęczenie, nudności, senność. A te powodują permanentny brak ochoty na pieszczoty i seks. Niechęć podsyca także drugi hormon – progesteron. On również jest bardzo istotny – nie pozwala, by organizm matki odrzucił płód. Oprócz tego jednak blokuje nieco reakcje kobiety na pobudzenie seksualne i utrudnia jej osiągnięcie satysfakcji.
Libido w II trymestrze
Sytuacja zmienia się diametralnie w II trymestrze. Do głosu dochodzą estrogeny, testosteron (wydzielany przez łożysko) oraz relaksyna. Znacząco zwiększają one pobudzenie ciężarnej. Mijają też ciążowe dolegliwości, a kobieta czuje się atrakcyjna i pełna energii. To wszystko sprawia, że seks w ciąży jest nie tylko możliwy, ale i obowiązkowy dla lepszego samopoczucia przyszłej mamy i zdrowia dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze