Jedynak w domu, czyli najczęstsze błędy w wychowywaniu jednego dziecka
URSZULA ROGALSKA • dawno temuCoraz częściej pary decydują się na jedno dziecko. W społeczeństwie istnieje ciągle pojęcie negatywnego jedynaka. Rodzice wówczas słyszą, że ich dziecko jest niegrzeczne ponieważ jest jedynakiem. Warto zauważyć, że posiadanie jednego dziecka nie jest powodem złego zachowania u dziecka. To błędy wychowawcze rodziców powodują, że dziecko jest niegrzeczne. A jakie najczęściej błędy wychowawcze popełniają rodzice jedynaków. O tym właśnie w tym artykule.
Coraz częściej pary decydują się na
jedno dziecko. W społeczeństwie istnieje ciągle pojęcie
negatywnego jedynaka. Rodzice wówczas słyszą, że ich dziecko jest
niegrzeczne ponieważ jest . Warto zauważyć, że
posiadanie jednego dziecka nie jest powodem złego zachowania u
dziecka. To błędy wychowawcze rodziców powodują, że dziecko jest
niegrzeczne. A jakie najczęściej błędy wychowawcze popełniają
rodzice jedynaków. O tym właśnie w tym artykule. Najczęstsze błędy wychowawcze popełniane przez rodziców jedynaka to:
- Wszystko wolno bo jest jedynym dzieckiem – to bardzo częste słowa wymawiane przez rodziców. Pragniecie zapewnić mu wszystko na co ma tylko ochotę, lecz pamiętaj – co za dużo to nie zdrowo. Dobrze jest umieć ustalić granice miedzy tym co wolno, a tym co kategorycznie zakazane.
- Mój mały dorosły powiernik– bywa często i tak, że rodzice z uwagi, na to że dziecko spędza z nimi wiele czasu staje się powiernikiem codziennych problemów dorosłych. Nie powinno tak być. Jeżeli masz problem wygadaj się przyjaciółce, a dziecku pozwól być dzieckiem i mieć jego dziecięce problemy.
- Ciągle z dzieckiem– nikt wam nie zabrania spędzać wiele czasu z dzieckiem, lecz dla jego prawidłowego rozwoju społeczno – emocjonalnego koniecznie aranżuj od najmłodszych lat swojego dziecka spotkania towarzyskie z jego rówieśnikami.
- Spełnij moje marzenia – bywa niestety tak, że rodzice, mniej lub bardziej świadomie, obarczają swojego jedynaka własnymi aspiracjami, pragnieniami, marzeniami. Bądź dla niego wsparciem. Nie planuj za niego jego życia. Bądź przy nim, a nawet krok za nim a nie przed nim.
- O krok przed dzieckiem – wyprzedzając go na każdym kroku nie pozwolisz mu nauczyć się żyć, popełniać błędów, które są niezbędne do wykształcenia tożsamości i osobowości. Wychowasz przysłowiową „kalekę”, która jest niesamodzielna i bezradna bez ciebie. Chroniąc je od wszystkiego i wszystkich twoje dziecko będzie nieszczęśliwe, bo każdy wymaga kontaktu z ludźmi. A dla dziecka kontakt z grupą jest zwyczajowo niezbędny do prawidłowego rozwoju.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze