Działanie L-karnityny
DAMIESA • dawno temuKarnitynę zawierają często preparaty wspomagające odchudzanie. Decydując się jednak na zakup takiego produktu, nie należy naiwnie myśleć, że pozwoli on utracić zbędne kilogramy bez żadnego wysiłku. Składnik ten przynosi bowiem efekty jedynie w połączeniu z aktywnością fizyczną. Dlaczego tak się dzieje?
Działanie L-karnityny
Nazwa „carnis” z łacińskiego oznacza „mięso”, ten naturalny składnik można więc łatwo uzupełnić spożywając pokarmy zwierzęce. Karnityna istnieje w organizmie każdego człowieka, jednak w pewnym wieku może dochodzić do jej niedoborów. Występuje ona pod dwoma postaciami: D oraz L. Ta druga jest aktywna biologicznie i znajduje się w wątrobie. Składnik ten odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów. Systematyczne spożywanie L-karnityny pomaga zatem spalać podskórne grudki, zamieniając je w energię. W połączeniu z dietą oraz regularnym treningiem można więc spodziewać się naprawdę zadowalających efektów. L-karnityna wspomaga odchudzanie głównie za sprawą hamowania tworzenia się tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, po zastosowaniu kuracji z jej wykorzystaniem nie pojawia się także efekt jojo!
Podczas odchudzania należy pamiętać, że L-karnityna nie działa na istniejącą tkankę tłuszczową, a jedynie pozwala spalać spożywane tłuszcze i redukować nadmiar węglowodanów. Ponadto działa pod warunkiem, że uprawiana jest aktywność fizyczna. Chcąc więc zyskać zadowalające efekty w czasie kuracji odchudzającej, warto zastosować ćwiczenia cardio. L-karnityna jest skuteczna podczas pracy mięśni, a więc podejmując wyzwanie utraty kilku kilogramów do sezonu letniego, warto rozsądnie zaplanować sobie regularny trening. Świetnie sprawdzi się zatem jazda na rowerze, aerobik czy nawet nordic walking. Jeśli chodzi o dawkowanie, to większe porcje polecane są wegetarianom oraz osobom otyłym. Zapotrzebowanie na ten składnik może także zwiększyć się po przebytych chorobach.
Wady i zalety L-karnityny
Oprócz działania wyszczuplającego sylwetkę, L-karnityna spełnia także inne role w organizmie. Ochrania naczynia krwionośne zapobiegając rozwojowi miażdżycy oraz jest silnym antyoksydantem, a więc walczy z wolnymi rodnikami odpowiadającymi za procesy starzenia. Przyjmowana pod postacią suplementów diety ma także działanie oczyszczające organizm. Usuwa z niego szkodliwe toksyny i wydala ich nadmiar. Do tego wpływa też na obniżenie poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto wpływa na utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz — co zaskakujące — poprawia również nastrój!
Niestety nie wszyscy są w stanie przyjmować ten suplement diety. Choć skutki uboczne występują niezwykle rzadko, to lepiej mieć je na uwadze. Karnityna to substancja produkowana w organizmie człowieka i znajdująca się w komórkach mięśniowych, zatem jej uzupełnianie nie powinno oddziaływać negatywnie. W niektórych przypadkach przyjmowanie może powodować dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, np.: bóle brzucha czy biegunka. Zbyt częste wypróżnianie się może zatem prowadzić do odwodnienia organizmu. W pojedynczych przypadkach może także dochodzić do pojawienia się nudności. Aby się ich pozbyć warto więc jeść ser biały czy suchary, które zredukują mdłości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze