Fast foody uzależniają tak jak heroina
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuDieta pełna burgerów, chipsów, kiełbasek i ciastek może doprowadzić do tego, że nasz mózg będzie pożądał pożywienia z wysokimi wartościami cukru, soli i tłuszczu. W przeciągu kilku lat fast foody mogą stać się substytutem szczęścia i doprowadzić konsumentów do uzależnienia od nich.
Doktor Paul Kenny, neurobiolog, prowadził badania, które pokazały, jak niebezpieczne dla naszego zdrowia może być jedzenie pełne cukru i tłuszczu. – Tracimy kontrolę. To cecha uzależnienia– dodaje.
Naukowcy uważają, że to jedne z pierwszych badań, które mogą sugerować reakcje mózgu na fast foody takie same jak w przypadku narkotyków. – Jest to najlepszy dowód na to, że otyłość i uzależnienie od narkotyków ma tę samą podstawę – mówi Paul Johnson, współpracujący z doktorem Kennym.
W badaniach wykorzystano szczury, które podzielono na trzy grupy. Jedna grupa dostawała prawidłowe ilości zdrowego jedzenia, druga – ściśle wydzielone ilości śmieciowego jedzenia, a trzecia – nieograniczone ilości fast foodów. W pierwszych dwóch grupach nie zanotowano niekorzystnych wyników, natomiast szczury z trzeciej grupy szybko utyły i objadały się. Kiedy naukowcy elektronicznie stymulowali obszar mózgu, który odpowiada za poczucie przyjemności, odkryli, że szczury, które mogły spożywać dowolne ilości fast foodów, potrzebują coraz więcej i więcej impulsów stymulujących, aby czuć przyjemność na tym samym poziomie jak szczury na zdrowej diecie.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze