Kuchnia czeska
KAROLINA • dawno temuZa najbardziej zdrową uważa się kuchnię śródziemnomorską i z tego powodu jest ona chyba najpopularniejszą dietą współczesnego Europejczyka. Znamy ją bardzo dobrze i z chęcią zajadamy się sałatką grecką, włoskim spaghetti lub wykwintnie przyrządzonymi owocami morza. Jedną z zasad prawidłowego odżywiania jest jedzenie urozmaiconych posiłków właściwych dla miejsca zamieszkania. Z tego względu warto zapoznać się z kuchnią naszych bliskich sąsiadów – Czechów.
Jedzenie w Czechach
Gastronomia czeska podobnie jak każda kuchnia europejska ewoluowała i uległa wielu wpływom. Ogromną rolę odegrały tutaj dzieje historyczne Czechów. Przez wiele lat zdominowani byli przez Austro-Węgry, a w XX wieku wraz ze Słowakami tworzyli Czechosłowację. Poza tym bliskie sąsiedztwo przyczyniło się do czerpania z sztuki kulinarnej Niemiec i Polski.
Czeskie specjały nie są jednakże biernym odwzorowaniem dań wskazanych państw. Czesi zainspirowani nowymi smakami udoskonalali receptury ich przygotowania. Obok takich należy wskazać tradycyjne dania, które charakterystyczne są wyłącznie dla ich kultury.
Pomimo tego, że terytorium omawianego państwa jest niewielkie, to w jego obrębie można wyróżnić trzy regiony, w których wyraźne jest zróżnicowanie gastronomiczne: to Morawy, Śląsk Czeski a także Czechy.
Warto zaznaczyć, że przenikane receptur przyrządzania posiłków zgodnie z naturą rzeczy, nie było jednostronne. Otóż czeskie przysmaki z czasem znalazły swoje odpowiedniki w kuchni węgierskiej, austriackiej, słowackiej, niemieckiej oraz polskiej, a czeskie piwo znalazło uznanie na całym świecie.
Potrawy czeskie
Kuchnia czeska jest typową kuchnią środkowoeuropejską. Otóż charakterystyczne dla niej jest wykorzystanie dostępnych produktów spożywczych. Zatem wyróżnić w niej można wiele potraw z ziemniaków, mąki, oraz z rosnących w klimacie umiarkowanym warzyw i owoców. Zdecydowanie mniej tradycyjnych przepisów poświęconych jest przygotowaniu ryb morskich lub owoców cytrusowych.
Czeskie jedzenie posiada znamienne tylko dla niego właściwości. Najbardziej rozpoznawalną cechą omawianej kuchni jest częste stosowanie, zbawiennego dla układu trawiennego, kminku, który obecny jest zwłaszcza w pieczywie i daniach z kapustą. Jego mniejsze ilość dodawane są niemal do wszystkich potraw.
Podobnie jak w kuchni polskiej odnaleźć możemy tutaj także wiele przepisów dających wskazówki, jak przyrządzić mięso wieprzowe, wołowe, drób oraz dziczyznę. Coraz większą sympatią cieszą się poza tym czeskie wyroby wędliniarskie, które posiadają wyjątkowy aromat i smak.
Obok piwa znanymi i lubianymi przez turystów potrawami są knedle po czesku, zupa z flaków, zupa czosnkowa, czeskie naleśniki palaczinki oraz gulasz wieprzowy. Kuchnia naszych sąsiadów charakteryzuje się również dużą ilością przetworów z warzyw i owoców a także grzybów.
Korzystanie z czeskich przepisów kulinarnych wzbogaci nasze tradycyjne receptury przyrządzania dobrze znanych i z czasem nudzących się dań. Poza tym przygotowanie potraw będzie zdecydowanie zdrowsze i tańsze, bo opiera się na dostępnych nam produktach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze