Jak nie zbankrutować na świętą
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuPrezenty, dużo jedzenia, ozdoby choinkowe i jeszcze nowa sukienka, którą chcesz włożyć na obiad u teściowej. I jak tu nie zbankrutować? Boże Narodzenie to okres, w którym potrzebujemy dużo więcej pieniędzy niż zazwyczaj. A kiedy nam nie starcza na wszystko, sięgamy po kredyt, bywa, że bardzo niekorzystny, który potem trzeba spłacać przez resztę roku. Radzimy jak obniżyć koszty świąt.
Wydatki na zorganizowanie świąt niszczą budżet niejednej rodziny. Co roku startujemy w szalonym wyścigu, podczas którego nawet nie ma czasu na refleksje. W pogodni za prezentami, zakupami nie myślimy o tym, jak łatwo popaść w długi i zaprzepaścić świąteczny czas przeznaczony na odpoczynek. Zapominamy, że święta trwają tylko trzy dni, a długi trzeba po nich spłacać często przez resztę roku. Czasami wydaje się, że coś kosztuje niewiele, ale zebrane do kupy daje pokaźną kwotę.
Ustal górną granicę wydatków
Z kartą i długopisem w ręku napisz na co i jaką kwotę możesz przeznaczyć. Zrób, co w twojej mocy, żeby jej nie przekroczyć. Jeśli okaże się, że więcej musisz wydać na prezenty, staraj się nie zwiększać kwoty, ale ją przesunąć, np. kup mniej alkoholu albo słodyczy. Bez tego ograniczenia łatwo popaść w świąteczne szaleństwo i wydać znacznie więcej, niż można.
Zrób listę zakupów
Najwięcej zbędnych rzeczy kupujemy, kiedy zakupy robimy chaotycznie. Zrób listę i trzymaj się jej. Nie kupuj więcej, niż potrzebujesz. Zwykle po świętach dużo jedzenia ląduje w koszu na śmieci. Musisz się wykosztować, napracować, a potem i tak nikt nie jest w stanie zjeść tego wszystkiego, co przygotowałaś. Przed wyjściem na zakupy najedz się do syta, głodni kupują więcej rzeczy, niż planowali.
Wybierz się do supermarketu
Zakupy w osiedlowych sklepach są może i wygodniejsze, ale dużo droższe. Porównaj ceny w kilku dużych sklepach. Wybierz najtańszą ofertę, ale też zwróć uwagę, czy wszystko będziesz mogła kupić w jednym miejscu. Jeżdżenie od sklepu do sklepu to strata czasu i pieniędzy.
Umów się z rodziną w sprawie prezentów
Podarki to miła rzecz, pod warunkiem jednak, że otrzymujemy to, czego pragniemy. Przed świętami ich kupowanie staje się prawdziwą zmorą. Zastanawiamy się, co kupić wujkowi, a co cioci. I w końcu pod choinką lądują zestawy kosmetyków, nie zawsze dobrze dobranych. Ustal z rodziną, że w tym roku prezenty dostają tylko dzieci. Zrób losowanie. Polega ono na zebraniu domowników razem i przeprowadzeniu losowania między nimi tak, aby każdy z nich kupił jeden prezent wylosowanej przez siebie osobie. W ten sposób każdy ma do kupienia jedną rzecz, a nie kilka.
Wysyłaj maile z życzeniami
Wysyłanie kartek bożonarodzeniowych jest długoletnią tradycją, jednak zakup pocztówek i znaczków wcale nie jest tani. Nie wyślesz maila z życzeniami babci, która nie umie obsłużyć komputera, ale znajomym możesz życzyć wesołych świąt pocztą elektroniczną. Części osób możesz również złożyć życzenia osobiście.
Użyj torebki i papieru z ubiegłego roku
Co roku wykosztowujemy się na papier i torebki do pakowania prezentów, które potem lądują na śmietniku. Wygospodaruj szufladę, w której będziesz przechowywała rzeczy potrzebne do pakowania prezentów. W ten sposób możesz użyć te, które zostały po zeszłorocznych świętach. Jeśli już musisz dokupić, to wybierz kolorową bibułę, która jest równie efektowna, a tańsza. Skorzystaj z usługi pakowania prezentów. Sklepy często robią to za darmo, w ramach promocji.
Zrób własnoręcznie zabawki choinkowe
Przed świętami dzieciaki się nudzą, a rodzice denerwują, bo w nawale obowiązków nie mogą poświęcić im zbyt wiele czasu. Namów dzieci, aby zrobiły ozdoby choinkowe. Kolorowe anioły lub łańcuchy. Wiele pomysłów znajdziesz w Internecie. One będą miały zajęcie, a ty zaoszczędzone pieniądze.
Pomyśl trzy razy, zanim zdecydujesz się na kredyt
Jeśli mimo starań okaże się, że zabraknie Ci pieniędzy, postaraj się o kredyt nieco wcześniej, niż kilka dni przed świętami. Unikaj szybkich pożyczek, gdzie będziesz musiała oddać drugie tyle. Tylko w reklamach wyglądają dobrze: miły konsultant przychodzi do domu i daje od ręki. Zapominają jednak dodać, że oprocentowanie jest zabójcze. Postaraj się zaciągnąć pożyczkę w firmie, z funduszu socjalnego, zazwyczaj jest na korzystnych warunkach. Zapytaj szefa czy jest możliwość wzięcia nadgodzin. Poszukaj dodatkowej pracy, np. pieczenie ciast na święta lub umycie okien. Sprawdź ogłoszenia na stronie http://www.zlecenia.przez.net.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze