Grzechy główne Polek w przyjmowaniu leków przeciwbólowych
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuPrzeprowadzone w kwietniu 2013 roku badanie „Wiedza konsumentów dotycząca kategorii leków przeciwbólowych” (GFK Polonia) wykazało, że mimo wysokiej sprzedaży środków przeciwbólowych (2 miliardy saszetek lub tabletek w 2012 roku), poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce zaskakująco niski. Sondaż jest jednym z elementów kampanii edukacyjnej „Wiedza nie boli”.
W sondażu udział wzięły kobiety w wieku 20–40 lat. Jedynie 4% ankietowanych znało nazwy trzech najpopularniejszych substancji o właściwościach przeciwbólowych. Jedną lub dwie substancje potrafiło wymienić odpowiednio 34% oraz 38% Polek. Brak znajomości składuleków przeciwbólowych nie wpływa jednak na popularność środków tego typu. Aż 91% ankietowanych przyjmuje leki przeciwbólowe, nie konsultując się z farmaceutą. Polki sięgają po nie po wystąpieniu dolegliwości bólowych, spowodowanych miesiączką, gorączką, przeziębieniem lub kacem. Informacje na temat środków przeciwbólowych czerpią zwykle z reklam lub Internetu. Dokładne czytanie ulotki dołączonej do opakowania leku to, niestety, rzadkość, podobnie jak konsultacja z farmaceutą lub lekarzem.
Jakie są najczęstsze grzechy Polek stosujących leki przeciwbólowe?
- Przyjmowanie leków z paracetamolem na tzw. kaca – substancja ta jest przetwarzana przez te same enzymy co alkohol, dlatego zażycie jej powoduje dodatkowe obciążenie wątroby.
- Regularne stosowanie zbyt dużych dawek leków – nadmiernie duże dawki środków przeciwbólowych mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych (zmiany skórne, choroba wrzodowa żołądka, nudności) oraz – jak na ironię – do polekowych bólów głowy.
- Przyjmowanie leków przeciwbólowych przez dłuższy czas i unikanie konsultacji z lekarzem – dolegliwości utrzymujące się przez ponad 3 dni powinny zmotywować nas do wizyty u lekarza, a nie do „maskowania” bólu lekami.
- Stosowanie zbyt wysokich dawek środków przeciwbólowych – przekroczenie dawki maksymalnej leku znacząco zwiększa ryzyko działań niepożądanych, nie zwiększając przy tym skuteczności danego środka.
Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne i uchodzą za bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że stosowane niewłaściwie, mogą nam poważnie zaszkodzić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze