Zalety likopenu w diecie
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuLikopen jest to związek organiczny z grupy karotenów, naturalny pigment i jednen z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Uwzględnienie go w diecie przynosi organizmowi ludzkiemu wiele korzyści. Związek ten pomaga bowiem zapobiegać różnorodnym chorobom, takim jak rak szyjki macicy, piersi, prostaty, płuc, trzustki i układu pokarmowego, arterioskleroza, parkinson, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dowiedz się, jakie są pozostałe właściwości likopenu i w których produktach jest go najwięcej.
Wpływ likopenu na zdrowie
Liczne badania naukowe ukazują znaczącą rolę likopenu w zapobieganiu nowotworom. Jest to związek niezwykle istotny zarówno w diecie kobiet, jak i mężczyzn. W wyniku jednego z badań, które prowadzone było przez 4 lata na blisko 48 tys. mężczyzn, okazało się, że panowie, którzy w ciągu tygodnia spożywali co najmniej 10 potraw z dodatkiem pomidorów, obarczeni byli o 34% niższym ryzykiem zachorowania na raka prostaty niż pozostali badani. Likopen nie tylko pomaga zapobiegać nowotworom, ale także wspomaga ich leczenie. W innym badaniu, w którym udział wzięli pacjenci z rakiem prostaty, naukowcy stwierdzili, że po 3 tygodniach codziennego przyjmowania suplementu likopenu rozmiary prostaty zmniejszyły się u 80% mężczyzn.
Likopenu nie powinno zabraknąć także w diecie kobiet. Jest szczególnie istotny w profilaktyce chorób związanych z przekwitaniem. Na drodze badań naukowych stwierdzono, że karetonoidy zwiększają gęstość mineralną tkanki kostnej, dzięki czemu pomagają zapobiegać osteoporozie. Udowodniono także, że spożywanie produktów bogatych w likopen nawet pięciokrotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Wpływ likopenu na urodę
Karetonoidy, do których zaliczamy m.in. beta-karoten, witaminę A i likopen, pomagają zachować zdrowy wygląd i kondycję skóry, a także chronią ją przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Likopen stymuluję syntezę prokolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i wolniej się starzeje. W wyniku badania, podczas którego jednej grupie uczestników przez 12 tygodni suplementowano związek, a drugiej nie, okazało się, że likopen w widoczny sposób poprawia kluczowe parametry skóry, czyli jej gęstość, gładkość, brak zaczerwienień i głębokość zmarszczek.
Źródła likopenu w diecie
Najbogatszymi źródłami likopenu są pomidory i czerwone owoce – m.in. arbuz, papaja, czerwony grejpfrut czy owoce dzikiej róży. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak witaminy A, D, E i beta-karoten, związek ten jest lepiej przyswajalny w połączeniu z tłuszczami, więc więcej korzyści przyniesie nam spożywanie pomidorów przetworzonych niż surowych. W 100 g świeżych warzyw znajdziemy ok. 20 mg likopenu, podczas gdy w paście pomidorowej jest go nawet 150 mg. Aby dostarczyć organizmowi jak największą ilość tego cennego antyoksydantu z pomidorów, można przygotować sos, pastę, farsz lub zupę. Warzywa te można zapiekać, gotować, a nawet wykorzystać do przetworów na zimę. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w gotowe produkty stworzone z naturalnych składników, takie jak sosy i pasty rodem z Bałkan – np. ajvar, pinjur czy lutenica marki KonexFoods. Świetnie sprawdzą się one w połączeniu z pieczywem, mięsami czy warzywami. Tymczasem smak domowych sosów i zup wzbogacić można krojonymi pomidorami, przecierami pomidorowymi lub gotowymi passatami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze