Spadkobiercy łatwiej dotrą do OSZCZĘDNOŚCI PO ZMARŁYM

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić.

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Zgodnie z nowelizacją Prawa bankowego ma powstać centralna informacja o rachunkach, która pomoże w odnajdywaniu kont po zmarłych. To jednak tylko jedna z proponowanych zmian.

Wystarczy 90 dni nieużywania konta bankowego, by zostało uznane za nieaktywne. Bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa nie mają obowiązku ustalać, co się dzieje z właścicielem danego rachunku. O tym, że klient nie żyje, instytucje te dowiadują się najczęściej od spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić. Podczas zakładania rachunku banki będą miały obowiązek informować o możliwości wskazania osób uprawnionych do przejęcia konta na wypadek śmierci. Ponadto do dnia uznania rachunku za „uśpiony” będą na nim naliczane odsetki od zgromadzonych pieniędzy, a jeśli po 10 latach żaden spadkobierca się nie zgłosi, środki z nieaktywnego konta trafią do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: InfoWire.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Poranne ćwiczenia na czczo to błąd. KONRAD GACA obala mity Wstydliwy problem kobiet. By sobie pomóc, ty i partner powinniście przestrzegać kilku zasad Rewolucyjna metoda odmieni życie CUKRZYKÓW. Jej autorami są Polacy! Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha Niezwykłe włosy mieszkanki Indii SOK zamiast porcji warzyw i owoców. Jak wybrać najzdrowszy? Częsty błąd posiadaczek cery tłustej. Wybierają niewłaściwy KREM Odpowiedni pies do małego mieszkania. Czym kierować się przy wyborze? JAZDA NA ROWERZE doskonała dla naszych nóg. Zalet jest jednak znacznie więcej Zamieszczasz ZDJĘCIA W SIECI? Możesz łatwo złamać prawo Rekonstrukcja ratunkiem dla ZNISZCZONYCH WŁOSÓW. Efekt widoczny nawet 8 tygodni Kompromitujące odpowiedzi Polaków. Oni na pewno nie zdaliby MATURY z polskiego