Spadkobiercy łatwiej dotrą do OSZCZĘDNOŚCI PO ZMARŁYM

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić.

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Zgodnie z nowelizacją Prawa bankowego ma powstać centralna informacja o rachunkach, która pomoże w odnajdywaniu kont po zmarłych. To jednak tylko jedna z proponowanych zmian.

Wystarczy 90 dni nieużywania konta bankowego, by zostało uznane za nieaktywne. Bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa nie mają obowiązku ustalać, co się dzieje z właścicielem danego rachunku. O tym, że klient nie żyje, instytucje te dowiadują się najczęściej od spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić. Podczas zakładania rachunku banki będą miały obowiązek informować o możliwości wskazania osób uprawnionych do przejęcia konta na wypadek śmierci. Ponadto do dnia uznania rachunku za „uśpiony” będą na nim naliczane odsetki od zgromadzonych pieniędzy, a jeśli po 10 latach żaden spadkobierca się nie zgłosi, środki z nieaktywnego konta trafią do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: InfoWire.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Abstrachuje szczerze o FACEBOOKU i INSTAGRAMIE! Powszechnie dostępny środek SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNY dla osób na diecie Jak prawidłowo wywieszać flagę narodową? Oto podstawowe zasady 81-letnia Helena Norowicz o udziale w kampanii BOHOBOCO. Podczas rozmowy zrobiła szpagat Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy Oto, co dzieje się w płucach palacza! Eksperyment fizyka i... Marcina Prokopa Wielkie oszustwo producentów. „Light” bardziej kaloryczne niż zwykłe produkty Nadużywanie, nieregularne godziny przyjmowania. Jak zmniejszamy skuteczność ANTYBIOTYKÓW? PORÓD będzie łatwiejszy, a seks przyjemniejszy. Wystarczą 3 kwadranse w tygodniu Zioła spoza Polski szczególnie niebezpieczne. Sprawdź, czego używasz w kuchni 92-letnia rekordzistka w MARATONACH. Kilkadziesiąt kilometrów to dla niej nie problem NAJSTARSZA EKSPEDIENTKA w Polsce. Ma 92 lata i własny sklep!