Spadkobiercy łatwiej dotrą do OSZCZĘDNOŚCI PO ZMARŁYM

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić.

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Zgodnie z nowelizacją Prawa bankowego ma powstać centralna informacja o rachunkach, która pomoże w odnajdywaniu kont po zmarłych. To jednak tylko jedna z proponowanych zmian.

Wystarczy 90 dni nieużywania konta bankowego, by zostało uznane za nieaktywne. Bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa nie mają obowiązku ustalać, co się dzieje z właścicielem danego rachunku. O tym, że klient nie żyje, instytucje te dowiadują się najczęściej od spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić. Podczas zakładania rachunku banki będą miały obowiązek informować o możliwości wskazania osób uprawnionych do przejęcia konta na wypadek śmierci. Ponadto do dnia uznania rachunku za „uśpiony” będą na nim naliczane odsetki od zgromadzonych pieniędzy, a jeśli po 10 latach żaden spadkobierca się nie zgłosi, środki z nieaktywnego konta trafią do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: InfoWire.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Tak RATUJĄ PORWANE KOBIETY. Prywatny detektyw zdradził techniki operacyjne Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Dziarski staruszek odkrywa INTERNET. Bezcenna reakcja na komentarze na Facebooku Pomaga rodzić i zna prawa kobiet w ciąży. Kim jest DOULA? Zawał serca, udar, impotencja. Oto skutki choroby objawiającej się chrapaniem Teraz zwrot zakupionego towaru jest łatwiejszy. Wystarczy znać przepisy Mobbing w pracy to wciąż tabu. Niektórzy nawet nie wiedzą, że są jego ofiarami Jak Polacy uczczą DZIEŃ KOBIET? Prawie połowa nie zamierza świętować Mistrzowie kuchni gotowali dla kilkudziesięciu nieznajomych! Jest jedyną Polką w Londyńskim Klubie Milionerów. Zaczynała od zera Seks bez tajemnic. Nastolatki i dziewictwo Najlepsze sposoby na WORKI I CIENIE POD OCZAMI