Spadkobiercy łatwiej dotrą do OSZCZĘDNOŚCI PO ZMARŁYM

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić.

Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje „uśpiony” do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Zgodnie z nowelizacją Prawa bankowego ma powstać centralna informacja o rachunkach, która pomoże w odnajdywaniu kont po zmarłych. To jednak tylko jedna z proponowanych zmian.

Wystarczy 90 dni nieużywania konta bankowego, by zostało uznane za nieaktywne. Bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa nie mają obowiązku ustalać, co się dzieje z właścicielem danego rachunku. O tym, że klient nie żyje, instytucje te dowiadują się najczęściej od spadkobiercy. Teraz ma się to zmienić. Podczas zakładania rachunku banki będą miały obowiązek informować o możliwości wskazania osób uprawnionych do przejęcia konta na wypadek śmierci. Ponadto do dnia uznania rachunku za „uśpiony” będą na nim naliczane odsetki od zgromadzonych pieniędzy, a jeśli po 10 latach żaden spadkobierca się nie zgłosi, środki z nieaktywnego konta trafią do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: InfoWire.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Szyk na stoku to nie wszystko. Kilka rad, co spakować na ferie Zwyczajne POCAŁUNKI mogą być groźne DLA ZĘBÓW Podnoszą ciężary i wciąż czują się atrakcyjnie. Tak wyglądają polskie sztangistki Przelałaś pieniądze na złe konto i co dalej? Najgorzej jeśli pomyliłaś ostatnie cyfry Okuliści ostrzegają: Polacy widzą coraz gorzej! MASAŻ STÓP. Przyjemność, która może uleczyć całe ciało Od urodzenia NIE MA RĄK. Pokazał, jak się goli OŚRODEK OPIEKI dla seniorów - czym kierować się przy wyborze? Znalazł swoją miłość oglądając sylwestrowy program Telewizji Polskiej UMIĘŚNIONE CIAŁO Holenderki robi furorę w internecie Jak łatwo ZAOSZCZĘDZIĆ na prądzie? Ta metoda WYPRZE ANTYBIOTYKOTERAPIĘ? Leczy ogromną ilość dolegliwości i chorób