Chcesz zwrotu za szkolną wyprawkę? Są stypendia!
MARTA KOWALIK • dawno temuW opłaceniu wysokich wydatków związanych z początkiem roku szkolnego mogą pomóc pieniądze z Narodowego Programu Stypendialnego. Przysługują one niezamożnym uczniom oraz wychowankom różnego typu placówek o uprawnieniach publicznych. Warunek: trzeba pozbierać trochę zaświadczeń i zachować faktury za zakupione książki oraz przybory szkolne.
Jakie są zasady przyznawania stypendiów? W różnych miejscowościach mogą się one trochę między sobą różnić, jednak podstawowe kryteria są takie same:
- Stypendia mogą otrzymać uczniowie będący w złej sytuacji materialnej (dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 456 zł na osobę), w szczególności jeśli wśród ich domowników są osoby obłożnie chore, niepełnosprawne lub bezrobotne. Sytuacja ekonomiczna musi być udokumentowana zaświadczeniami (Urząd Skarbowy, ośrodki pomocy społecznej itd.).
- Stypendia są przyznawane na wniosek rodziców lub opiekunów, a w przypadku uczniów pełnoletnich – ich samych.
- Na świadczenie stypendialne nie mogą liczyć uczniowie klas zerowych, zarówno tych prowadzonych w szkołach, jak i przedszkolach.
- Świadczenia są udzielane w formie pieniężnej (np. zwrot za faktury związane z zakupami podręczników), a także rzeczowej (przybory szkolne, strój na wychowanie fizyczne itd.). W niektórych przypadkach można uzyskać zwrot także za abonament internetowy potwierdzony fakturą.
- Gminy dysponują szczegółowymi katalogami wydatków kwalifikowanych, z których dokładnie można się dowiedzieć, w jakich zakupach możemy uzyskać pomoc.
Więcej dokładnych informacji na temat Narodowego Programu Stypendialnego możecie uzyskać wchodząc na stronę: http://www.men.gov.pl, a także w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej oraz urzędach gminy i szkołach. Trzeba się jednak spieszyć, bo w większości przypadków termin składania wniosków mija w połowie września.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze