Gdy zapominanie staje się problemem
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKażdej z nas zdarza się o czymś zapomnieć i nie jest to wcale kwestią wieku. Natłok codziennych obowiązków powoduje, że mamy coraz więcej do zapamiętania - numery, kody, terminy. Gdy coraz częściej ważne sprawy wylatują nam z głowy, zastanawiamy się co dalej. Okazuje się, że mózg można trenować, aby zapominanie przestało być powodem naszych kłopotów.
Nasz mózg jest najważniejszą częścią układu nerwowego. Potrzebuje więc odpowiednich warunków, aby mógł sprawnie pracować. Gdy tak się stanie, nie będziemy już zapominać ani mieć problemów z koncentracją.
Sposoby na poprawę pracy mózgu:
Podczas dużego wysiłku umysłowego rób sobie przerwy. Wskazany jest w tym czasie ruch na świeżym powietrzu, a więc spacery, bieganie czy jazda na rowerze. Dzięki temu nie tylko mózg otrzyma większą porcję tlenu, ale też zniknie ból pleców i karku powstały na skutek długiego siedzenia w jednej pozycji.Dla odpowiedniej pracy mózgu wskazane jest wypijanie dużej ilości płynów, które pomagają w koncentracji. Najlepiej pić 2–3 litry wody mineralnej, ale korzystne jest także wypijanie soku jabłkowego rozcieńczonego z wodą w proporcji pół na pół. Pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie składającej się z węglowodanów (50–60%), tłuszczów (do 30%) oraz białka (10%). W codziennym menu uwzględnij więc warzywa, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, ryby, mleko, jajka, sery. Bardzo ważne są zielone warzywa ze względu na obecność chlorofilu, a także pomidory zawierające substancję odpowiadającą za lepsze zapamiętywanie. Doskonałym posiłkiem są pomidory z mozzarellą i bazylią. Aby pobudzić pracę mózgu, przegryzaj daktyle, rodzynki, figi czy orzechy.Zapewnij mózgowi właściwą ilość lecytyny. Jest ona wprawdzie dostępna w produktach mlecznych, jajkach czy płatkach owsianych, ale są to śladowe ilości, które nie odpowiadają codziennemu zapotrzebowaniu. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest lecytyna dostępna w aptekach pod różnymi postaciami. Zadbaj o aktywność fizyczną, która przyczynia się do lepszej pracy mózgu.Zapewnij organizmowi odpowiednią ilość niczym nie zakłóconego snu, który odpowiada za lepszą koncentrację umysłu i sprawność myślenia. Zalecane jest 8 godzin snu, co oznacza, że zarywanie nocy przed egzaminem nie jest wskazane. Nie bez znaczenia są także pory uczenia się. Pamięć krótkotrwała najlepiej funkcjonuje rano, natomiast długotrwała w porze popołudniowej. Gdy mieszkasz sama, rozmawiaj ze sobą, nawet jeśli wydaje ci się to dziwne. Aby mózg był lepiej ukrwiony, stukaj kilka razy dziennie czubkami palców w stół.Staraj się codzienne trenować mózg poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń. Zalecane są rozmowy, rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się wierszy na pamięć, nauka języków obcych, liczenie bez użycia kalkulatora, a także korzystanie z najnowszych osiągnięć techniki.
Co szkodzi pracy twojego mózgu?
Picie kawy na czczo powoduje przemęczenie. Jej nadmierna ilość hamuje pracę mózgu.Palenie papierosów sprawia, że do mózgu dostarczana jest mniejsza ilość tlenu, a tym samym przyczynia się to do kłopotów z koncentracją. Jedzenie bananów w zbyt dużych ilościach rozleniwia umysł.Rezygnacja z aktywności umysłowej osłabia pracę mózgu, dlatego nawet podczas urlopu warto czytać książki czy rozwiązywać krzyżówki. Stres, zwłaszcza długotrwały bardzo szkodzi mózgowi.Nadmierne spożywanie alkoholu jest głównym zagrożeniem sprawności umysłowej.
Im wcześniej zadbasz o swój mózg i zapewnisz mu właściwy trening, tym dłużej w przyszłości będziesz cieszyć się jego sprawnością.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze