Jak uniknąć grzybicy podczas wakacji?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNa wyjeździe łatwo o zakażenia grzybicze. Częste korzystanie z publicznych toalet, kąpiele w basenach czy saunach zwiększają ryzyko pojawienia się intymnego problemu. Większość kobiet lekceważy objawy, myląc je z zakażeniem bakteryjnym bądź odczynem alergicznym. Największą jednak krzywdą, jaką możemy sobie wyrządzić, jest leczenie na własną rękę.
Problem zakażenia grzybiczego znany jest aż 75% kobiet, które przynajmniej raz się z nim zetknęły. W przypadku 40% pań infekcje te mają charakter nawracający.
Grzybicze zapalenie pochwy wywołane jest przede wszystkim przez grzyby Candida albicans, które obecne są w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym i pochwie zdrowego organizmu, ale w takiej ilości, która nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy układem odpornościowym a podatnością na zakażenia wywołane przez patogenne grzyby, dochodzi do zapalenia.
Objawy grzybicy pochwy:
swędzenie,pieczenie,zaczerwienienie,obrzęk pochwy,gęste upławy o nieprzyjemnym zapachu,częste oddawanie moczu sprawiające ból,uczucie pełnego pęcherza,ból podczas stosunków intymnych.
Przyczyny zakażenia grzybiczego:
korzystanie z kąpielisk i publicznych toalet,noszenie syntetycznej bielizny,nieodpowiednia higiena osobista, zwłaszcza w czasie miesiączki,korzystanie z ręcznika należącego do innej osoby,współwystępowanie innych schorzeń np. cukrzycy czy otyłości,częste stosunki seksualne, zwłaszcza z różnymi partnerami.
Sposoby zapobiegania intymnym infekcjom:
rezygnacja z używania gąbek, które trzymają wilgoć i sprzyjają rozwojowi grzybów,rezygnacja z perfumowanych wkładek, perfumowanego papieru toaletowego i dezodorantów do miejsc intymnych,unikanie korzystania ze wspólnych ręczników oraz cudzej bielizny,zakładanie bielizny z naturalnych tkanin.
W przypadku wystąpienia zakażenia grzybiczego należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, ponieważ próba samodzielnego wyleczenia się np. za pomocą nasiadówek na bazie ziół może doprowadzić do dalszego namnażania się grzybów. Zignorowanie niepokojących objawów i zaniechanie leczenia także jest niebezpieczne, gdyż może prowadzić do wystąpienia stanów zapalnych wyższych odcinków dróg rodnych, powstania zrostów, a czasem nawet do niepłodności.
Poza zdrowotnymi skutkami zakażenia grzybiczego, infekcje te obniżają jakość życia kobiet, które często z powodu bólu oraz obawy przed zakażeniem partnera rezygnują ze współżycia płciowego.
Jednym ze skutecznych sposobów leczenia zapalenia grzybiczego pochwy i sromu jest podawany do pochwy za pomocą aplikatora azotan butokonazolu. Jest to przeciwgrzybiczy preparat w postaci kremu dopochwowego. Już po jednym podaniu odczuwalne są efekty. Dzięki technologii VagiSite substancja czynna utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez 4,2 doby. Przez cały ten czas preparat zapewnia działanie lecznicze. Zaletą jego jest to, że nie „wypływa” z pochwy. Poza tym nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Jest bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych. Leczenie tym preparatem można rozpocząć w dowolnym dniu i o dowolnej porze dnia, kuracja nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych zajęć.
Nie lekceważ niepokojących objawów, które niestety niekorzystnie wpływają na komfort życia. Pamiętaj o konieczności poddawania się badaniu ginekologicznemu, także wtedy, gdy wydaje ci się, że nic ci nie dolega. A podczas wakacyjnych podróży zachowaj ostrożność, kapiąc się i korzystając z publicznych toalet.
Informacja prasowa: Gedeon Richter
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze