CVS. Syndrom widzenia komputerowego
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuSyndrom widzenia komputerowego to zespół zmęczenia oka spowodowany pracą przy komputerze. Komputer jest często naszym narzędziem pracy i zmusza nas do wielogodzinnego korzystania. Nie zastanawiamy się zazwyczaj nad konsekwencjami takiego trybu życia, zwłaszcza, że po ciężkim dniu pracy często odpoczywamy przed telewizorem, ponownie narażając oczy. Należy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby oszczędzać wzrok.
Syndrom widzenia komputerowego to zespół zmęczenia oka spowodowany pracą przy komputerze. Komputer jest często naszym narzędziem pracy i zmusza nas do wielogodzinnego korzystania. Nie zastanawiamy się zazwyczaj nad konsekwencjami takiego trybu życia, zwłaszcza, że po ciężkim dniu pracy często odpoczywamy przed telewizorem, ponownie narażając oczy na szkodliwe czynniki. Należy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby oszczędzać wzrok.
Problem CVS (Computer Vision Synrom) został rozpoznany i nazwany w 1994 roku przez The American Academy of Ophthalmology i określony mianem zespołu zmęczenia oka oraz problemami z widzeniem na skutek długotrwałej pracy przy komputerze. Po czterech latach polscy naukowcy w Klinice Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadzili badania pod kątem CVS. Na 100 pacjentów aż u 96 wystąpiły typowe objawy dla CVS.
Objawy CVS
przemęczenie oczu,syndrom „suchego oka”,podrażnienie, zapalenie spojówek.
Zmęczenie oczu
Początkowo po kilku godzinach spędzonych przy komputerze pojawia się niewielki ból oczu, odczuwa się podrażnienie. Po jakimś czasie towarzyszy temu ból głowy i kłopoty z ostrością widzenia.
Korzystając z komputera, wykonujemy około 30 000 ruchów oczami. Zmuszamy oczy do ogromnego wysiłku, gdyż co chwila zupełnie nieświadomie przenosimy wzrok z monitora na klawiaturę lub na otoczenie. Oczy muszą dostosować ostrość widzenia do oglądanego obrazu. Zmienia się także częstotliwość mrugania, która jest o 13% większa niż podczas czytania książki. Na przemęczenie jeszcze bardziej podatne mogą być osoby, które noszą soczewki kontaktowe.
Bardzo intensywne ruchy oczu oraz promieniowanie komputera przyczyniają się do przeciążenia mięśni oczu oraz zakłócenia wydzielania łez.
Zespół „suchego oka”
Dolegliwość ta charakteryzuje się pogorszeniem stanu gruczołów łojowych oraz zmniejszeniem wydzielania łez.
Przyczyny
nadmierne korzystanie z komputera, oglądanie telewizji, czytanie, jazda samochodem,czynniki środowiskowe — klimatyzacja, ogrzewanie, dym tytoniowy,różne choroby, np. cukrzyca, nowotwór, tarczyca,leki o działaniu ubocznym prowadzącym do suchości oka, np. przeciwalergiczne, antykoncepcyjne,zmiany hormonalne, po 40. zanik gruczołu łzowego, nieodpowiednia dieta, stres.
Brak łez powoduje zaczerwienienie, pieczenie oczu, czasami swędzenie i uczucie ciała obcego w oku. Niekiedy zespół „suchego oka” może prowadzić nawet do światłowstrętu, bólu oraz zjawiska podwójnego widzenia. Ze względu na mniejszą odporność oczy narażone są na stany zapalne.
Zaczerwienienie oczu
Przekrwienie spojówek jest spowodowane reakcją oka na różne zewnętrzne czynniki. Może to być zbyt wysoka temperatura, działanie słońca, dym, silny wiatr, pyłki, woda morska lub chlorowana. Zaczerwienienie i pieczenie pojawia się na skutek korzystania z komputera przez długi czas. Wpływać na to mogą również kosmetyki lub podawane miejscowo leki.
Zaczerwienieniu towarzyszy też często swędzenie, pieczenie, ból połączony z uczuciem ciała obcego pod powieką oraz łzawienie.
W aptekach dostępne są produkty, które leczą i pielęgnują oczy, poprawiając ich komfort widzenia. Są one wskazane dla osób o wrażliwych i zmęczonych oczach na skutek zbyt długiej pracy przy komputerze. Łagodzą także objawy „suchego oka” oraz leczą zapalenie spojówek, likwidując efekt „czerwonych oczu”. Preparaty te można kupić bez recepty. Dostępne są w postaci kropli.
Informacja prasowa: Magdalena Zasada
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze