Nieswoiste zapalenie jelita
JADWIGA OLCZAK • dawno temuNieswoiste zapalenie jelita, czyli choroba Le艣niowskiego-Crohna oraz wrzodziej膮ce zapalenie jelita to schorzenia przewlek艂e o przebiegu nawrotowym. Na nieswoiste zapalenie jelita choruj膮 g艂贸wnie ludzie m艂odzi w wieku 20-40 lat bez wzgl臋du na p艂e膰. Szacuje si臋, 偶e liczba chorych w Polsce wynosi oko艂o 17 000, z czego 6 000 stanowi膮 potwierdzone przypadki.
Nieswoiste zapalenie jelita, czyli choroba Le艣niowskiego-Crohna oraz wrzodziej膮ce zapalenie jelita to schorzenia przewlek艂e o przebiegu nawrotowym. Na nieswoiste zapalenie jelita choruj膮 g艂贸wnie ludzie m艂odzi w wieku 20–40 lat bez wzgl臋du na p艂e膰. Szacuje si臋, 偶e liczba chorych w Polsce wynosi oko艂o 17 000, z czego 6 000 stanowi膮 potwierdzone przypadki.
Choroba L-C
Jako pierwszy w Polsce t臋 chorob臋 opisa艂 prof. Antoni Le艣niowski. W 1904 r. przedstawi艂 przypadek zapalnego guza jelita cienkiego z przetok膮. W 1932 r. nowojorscy lekarze — Crohn, Ginzburg, Oppenheimer zapalenie ko艅cowego odcinka jelita kr臋tego wyodr臋bnili jako now膮 jednostk臋 kliniczn膮 i patologiczn膮. St膮d po艂膮czenie w nazwie choroby okre艣lanej w Polsce jako choroba Le艣niowskiego-Crohna.
Charakteryzuje si臋 ona przewlek艂ym stanem zapalnym wyst臋puj膮cym na ca艂ej grubo艣ci 艣ciany jelita. Obszary zmienione chorobowo s膮 oddzielone od siebie zdrowymi odcinkami.
Jej przyczyny nie s膮 do ko艅ca znane. Przyjmuje si臋 jednak, 偶e s膮 to czynniki genetyczne i 艣rodowiskowe, gdy偶 wskazuj膮 na to r贸偶nice w wyst臋powaniu tej choroby w艣r贸d r贸偶nych populacji i region贸w geograficznych. O ile pierwotna przyczyna nieswoistych zapale艅 nie jest wyja艣niona, to udzia艂 zaburze艅 immunologicznych w mechanizmie powstawania tych chor贸b zosta艂 ju偶 udowodniony.
Objawy:
Zale偶膮 od miejsca, rozleg艂o艣ci i stopnia zaawansowania zmian w przewodzie pokarmowym. Cz臋sto choroba zaczyna si臋 skrycie, co utrudnia jej rozpoznanie.
S膮 to:
b贸le brzucha o kolkowym lub wrzodowym charakterze, gor膮czka, niedokrwisto艣膰,zaburzenia wzrostu u dzieci,biegunka,brak apetytu,nudno艣ci, wymioty, krwawienia z odbytu,spadek masy cia艂a,og贸lne wyniszczenie organizmu,zmiany oko艂oodbytnicze — ropnie, przetoki, szczeliny, naddatki sk贸rne,guz wyczuwalny w miejscu zmian patologicznych.
W przypadku tej choroby wyst臋puj膮 okresy zaostrze艅 objaw贸w lub ich ust膮pienia. Bywa jednak i tak, 偶e wymagana jest sta艂a terapia, a nawet liczne zabiegi operacyjne. Niestety taka jej posta膰 mo偶e prowadzi膰 do inwalidztwa.
Leczenie
Leczenie, a w艂a艣ciwie 鈥瀦aleczenie鈥 tej choroby polega na wyeliminowaniu stanu zapalnego, uzupe艂nieniu niedobor贸w pokarmowych, z艂agodzeniu objaw贸w, a u dzieci przywr贸ceniu normalnego rozwoju fizycznego. Bardzo wa偶ne jest tak偶e zastosowanie leczenia podtrzymuj膮cego maj膮cego na celu zapobieganie nawrotom. W aktywnej fazie choroby stosowane s膮 leki o dzia艂aniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. Nie zawsze jednak taki spos贸b leczenia bywa skuteczny. Najnowocze艣niejsze leczenie biologiczne w terapii chorych na Le艣niowskiego-Crohna przynosi zadowalaj膮ce rezultaty. Zapewnia ono d艂ugotrwa艂膮 popraw臋 stanu zdrowia, co u艂atwia codzienne funkcjonowanie. W Polsce dost臋pne s膮 dwa leki — infliksymab i adalimumab. Pierwszy z nich mo偶na stosowa膰 tak偶e w leczeniu wrzodziej膮cego zapalenia jelita grubego, zar贸wno u doros艂ych, jak i u dzieci. Drugi z nich przeznaczony jest tylko dla doros艂ych. Ich skuteczno艣ci dowodz膮 liczne potwierdzone badania kliniczne.
W przypadku braku oczekiwanych efekt贸w w leczeniu farmakologicznym ostatecznym rozwi膮zaniem pozostaje operacja polegaj膮ca na usuni臋ciu zaj臋tego procesem zapalnym odcinka jelita. Leczenie operacyjne nie zapewni nam jednak ca艂kowitego wyzdrowienia, gdy偶 w dalszym ci膮gu mog膮 wyst臋powa膰 nawroty, co mo偶e wi膮za膰 si臋 z konieczno艣ci膮 nast臋pnych operacji. W wyniku tego pacjenci maj膮 trudno艣ci z normalnym od偶ywianiem si臋 i dochodzi do wy艂onienia si臋 tzw. sztucznego odbytu.
Wrzodziej膮ce zapalenie jelita
Proces zapalny wyst臋puj膮cy w odbytnicy mo偶e si臋 szerzy膰 na dalsze odcinki jelita grubego. W 50% zaj臋ta jest odbytnica, a w 20% ca艂e jelito grube. Czasem zmiany mog膮 obj膮膰 ko艅cowy odcinek jelita cienkiego. W przypadku jelita grubego stan zapalny zazwyczaj obejmuje b艂on臋 艣luzow膮.
Objawy:
biegunka (mo偶na dostrzec smugi krwi), b贸le brzucha,zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego,gor膮czka,utrata masy cia艂a,w ci臋偶szych przypadkach niedokrwisto艣膰, podwy偶szona leukocytoza, os艂abienie, odwodnienie, przyspieszony rytm serca, obni偶one st臋偶enie sodu, potasu, krwawienie lub perforacja jelita.
Przyczyny nawrot贸w choroby pozostaj膮 nieznane, ale wi膮偶e si臋 je ze stresem, zmianami w od偶ywianiu, zaka偶eniami pokarmowymi, infekcjami oraz stosowaniem lek贸w przeciwb贸lowych.
Ten artyku艂 nie ma jeszcze komentarzy
Poka偶 wszystkie komentarze