Kiedy do ortodonty?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCoraz więcej osób decyduje się na wizytę u ortodonty, a w dalszej kolejności na założenie aparatu korekcyjnego. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Noszenie aparatu już nikogo nie dziwi, a nawet może być trendy. Jest w czym wybierać, nie tylko w kwestii jakości, ale nawet koloru.
Przyczynami nieprawidłowego położenia zębów oraz wad zgryzu są często złe nawyki — ssanie palca lub obgryzanie paznokci. Wpływ na to ma również wczesna utrata mlecznych zębów oraz czynniki genetyczne. Każdy, komu zależy na pięknym uśmiechu, decyduje się na wizytę u ortodonty, mimo że leczenie trwa długo, a efekty nie od razu są widoczne. Może się ono również wiązać z dużymi kosztami i zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy, lecz mimo to podjęcie tej próby przynosi najczęściej satysfakcję i zadowolenie. Ważne jest jednak dokładne stosowanie się do zaleceń lekarza. Zlekceważenie ich może doprowadzić nawet do uszkodzeń stawów żuchwowych lub chorób przyzębia.
Co sygnalizuje wady zgryzu oraz nieprawidłowe położenie zębów?
wypadanie mlecznych zębów zbyt późno,bardzo ciasne ułożenie zębów,próchnica zębów mlecznych lub zbyt wczesna ich utrata,złe ułożenie zębów górnych w stosunku do dolnych,obgryzanie paznokci, ssanie palca, dociskanie języka do zębów, wciąganie wargi, oddychanie przez usta.
Leczenie jest konieczne, gdy pojawiają się problemy w mówieniu, trudności w przeżuwaniu, a między zębami utworzą się luki, co przyczynia się do powstania chorób zębów oraz przyzębia. Należy je podjąć również wtedy, gdy z powodu niemożności zamknięcia warg oddychanie stale odbywa się przez usta.
U dzieci najlepiej z decyzją o podjęciu leczenia poczekać do 11. roku życia, chyba że zaistnieją wcześniejsze przesłanki. Należą do nich dokuczliwe bóle stawu żuchwowego, trudności w mówieniu spowodowane nieprawidłowym położeniem zębów lub wadami zgryzu oraz niezamykanie ust. Wtedy należy je podjąć w momencie wyżynania się zębów stałych. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z wieloma lekarzami, którzy pomogą ci podjąć decyzję dotyczącą rozpoczęcia leczenia.
Ważne jest, aby uprzedzić dziecko na czym polega leczenie, jak noszenia aparatu korekcyjnego może wpłynąć na jego codzienne życie. Dziecko powinno wiedzieć również o tym, że leczenie może być długotrwałe.
Ortodonta podczas wizyty powinien poinformować o wszystkich możliwych rozwiązaniach. Oprócz stałych aparatów korekcyjnych dostępne są także te, które zakładane są czasowo. W czasie wizyty lekarz samodzielnie powinien dopasować aparat, osadzić zatrzask, przykleić klamerki, dopasować druciki oraz regularnie dokonywać kontrolnych przeglądów.
Podczas noszenia wyjmowanych aparatów początkowo pojawia się uczucia ciała obcego. Zanika po kilku dniach. Pozbycie się go ułatwia głośne czytanie. Należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu zarówno zębów, jak i samego aparatu trzy razy dziennie w ciągu dnia. Aparat płucze się samą wodą, natomiast przechowuje się ze względów bezpieczeństwa w sztywnym pojemniku. Podczas zakładania należy trzymać go za plastikowe części, aby nie doprowadzić do wykrzywienia drucików.
Przy noszeniu stałych aparatów korekcyjnych trzeba myć zęby po każdym posiłku, używając do tego szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i specjalnych płukanek. Jeżeli tuż po wizycie u ortodonty poczujesz ból, kłucie lub ucisk, zgłoś się do niego ponownie i zasygnalizuj problem. Codziennie wieczorem sprawdzaj, czy części aparatu się nie obluzowały.
Po zdjęciu aparatu leczenie jest jeszcze przez jakiś czas kontynuowane, aby uniknąć ryzyka nawrotu wcześniejszych problemów. W tym celu najczęściej zakłada się już tylko na noc aparat wykonany z elastycznego tworzywa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze