Jak walczyć z rozstępami?
JADWIGA OLCZAK • dawno temuPiękne, zgrabne ciało, a do tego jeszcze jędrna, gładka skóra - to chyba marzenie większości kobiet. Tymczasem zmorą niemal każdej z nas są rozstępy powstałe na skutek znacznego wzrostu masy ciała lub ciąży. Duży wpływ na ich występowanie mają także czynniki hormonalne oraz genetyczne. Co zrobić, aby stały się mniej widoczne, a nam pozwoliły czuć się dobrze we własnej skórze?
Rozstępy są oznaką głębokiego uszkodzenia włókien elastyny. Niestety jest to uszkodzenie nie tylko widoczne, ale także trwałe. W chwili obecnej nie ma skutecznych metod na całkowite pozbycie się ich. Jest to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy dojrzewają lub uprawiają kulturystykę. U kobiet pojawiają się zazwyczaj na biodrach, udach i piersiach, a u panów występują w okolicy krzyżowo-lędźwiowej lub w obszarze obręczy barkowej. Początkowo widoczne są na skórze czerwone linie, które są łatwiejsze do usunięcia. Z czasem jaśnieją i wtedy pozbycie się ich sprawia trudności. Aby osiągnąć zamierzony efekt, najlepiej od razu po zauważeniu niepokojących objawów zwrócić się do lekarza, gdyż tylko szybkie podjęcie odpowiednich kroków może zagwarantować skuteczność.
Osoby najbardziej narażone na występowanie rozstępów:
otyłe,kobiety w ciąży (rozstępy pojawiają się u większości ciężarnych pod koniec szóstego miesiąca),osoby z zaburzeniami hormonalnymi, przewlekle leczone lekami będącymi pochodnymi hormonów kory nadnerczy,dziewczęta w okresie dojrzewania.
Dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska z Centrum Kosmetyczno- Dermatologicznego DER- MED wyjaśnia: Rozstępy to problem estetyczny wynikający z braku szybkiej adaptacji skóry do zwiększającej się objętości ciała lub jego szybkiego wzrostu. Skóra „nie nadąża” z przebudową swojej struktury, zbudowanej z włókien kolagenowych i elastynowych. Dochodzi do ich osłabienia i przerwania(…) Można sprawić, że rozstępy będą jaśniejsze i spłycone, a przez to mniej widoczne. Jednak wbrew reklamom na pewno nie pomogą w tym kremy - organizm ludzki nie przyswaja obcego kolagenu, tylko produkuje go sam. Niemniej osiągnięcia medycyny estetycznej znają sposoby, by pobudzić organizm do zwiększenia jego produkcji.
Nowoczesne sposoby walki z rozstępami:
zabieg wykonywany za pomocą lasera Fraxel. Uszkadza on skórę, aby poprzez gojenie aktywować ją do regeneracji. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu. Po zabiegu pacjent może szybko powrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Rekonwalescencja przebiega szybko i łagodnie.mezoterapia igłowa. Jest to mieszanka koktajli odżywczych. Jej główny składnik — kwas hialuronowy odżywia i nawilża skórę z rozstępami.endermologia będąca uzupełnieniem wymienionych metod. Jest to masaż pod ciśnieniem, który umożliwia jednoczesne pozbycie się cellulitu.
Aby jednak zapewnić sobie długotrwały efekt po poddaniu się zabiegowi, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o swoje ciało. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających, regularne, właściwe nawilżanie skóry. Nie można także zapomnieć o urozmaiconej diecie, bogatej w składniki odżywcze, zwłaszcza w krzem, cynk i witaminy.
Źródło: www.dermed.pl
Przeczytaj. O rozstępach pisaliśmy także tutaj:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze