Sposoby na wiosenne przesilenie
OLGA CHOJNACKA • dawno temuSłońce za oknem, wyższa temperatura, dłuższe dni, a nas dopada zmęczenie, brak nam sił, ogrania nas niemoc i niechęć do codziennych obowiązków. Może to oznaczać przesilenie wiosenne spowodowane długą zimą, mającą niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Organizm jest przemęczony i trzeba należycie o niego zadbać.
Objawy przesilenia wiosennego:
przemęczenie, osłabienie,senność,trudności z koncentracją,rozdrażnienie,apatia,bóle głowy, kończyn, klatki piersiowej,większa podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe,zwiększony apetyt, wzrasta zapotrzebowanie zwłaszcza na słodycze ze względu na brak odpowiedniego stężenia glukozy we krwi.
Co powoduje przesilenie wiosenne:
słaba kondycja będąca wynikiem braku aktywności fizycznej,obfite posiłki, które często są tzw. bombą kaloryczną. Niekorzystnie to wpływa na naszą figurę, a to z kolei pogarsza nastrój, zwłaszcza gdy po długiej zimie nie mieścimy się w zeszłoroczne wiosenne ubrania,brak odpowiedniej ilości witamin, dlatego wiosną warto skusić się na nowalijki najlepiej z ekologicznych upraw,brak słońca,częste zmiany temperatury, ciśnienia, porywiste wiatry.
Aby poprawić sobie humor, często oprócz wydawania pieniędzy na ubrania, kosmetyki czy bieliznę, sięgamy po słodycze, które niestety na krótko poprawiają samopoczucie za sprawą endorfin. Nie jest to najlepszy sposób na chandrę, gdyż efekt jest krótkotrwały, a skutki dotyczące naszego wyglądu mogą być opłakane. Najważniejsze jednak jest to, że pocieszając się czekoladą, częściej jesteśmy zmęczone i rozdrażnione, gdyż zawarte w nich proste węglowodany szybko się wchłaniają.
Produkty, w które powinna być bogata nasza dieta:
warzywa (np. papryka, kiszona kapusta, ogórek),owoce,pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, pszenne, żytnie,ryż brązowy, dziki,produkty zbożowe, nasiona dyni, słonecznika, orzechy,musli ze śliwkami, jabłkami lub owocami tropikalnymi,witaminy i minerały zawarte (zwłaszcza z grupy B6) w kaszy, rybie, kiełkach zbóż, zielonych warzywach,kwasy omega-3 obecne w tłustych rybach morskich, oleju lnianym i orzechach włoskich,herbata z dzikiej róży.
Produkty te są zdrowe, korzystnie wpływają na system nerwowy, dzięki czemu nie odczuwamy zniechęcenia, wahań nastroju czy zdenerwowania.
Wskazane jest, aby spożywać w ciągu dnia 5–6 niewielkich posiłków średnio co 3 godziny. Jeżeli nastąpi pogorszenie nastroju, można sięgnąć po banana czy sałatkę z awokado. Czekoladę starajmy się wyeliminować z naszego menu. Gdy nie będziemy w stanie odmówić jej sobie, najlepiej zastąpić ją gorzką, ciemną, zawierającą więcej niż 70 % kakao. Zwolennicy mlecznej czy orzechowej czekolady powinni poszukać takiej, która zamiast sacharozy zawiera maltitol ze skrobi kukurydzianej. Związek ten nie powoduje podwyższenia stężenia glukozy oraz insuliny we krwi, a po spożyciu takiej czekolady staniemy się pełni energii i radości.
Czego należy unikać:
mocnej kawy, herbaty,coca — coli,alkoholu w zbyt dużych ilościach.
Przez te produkty wypłukiwane są z naszego organizmu magnez oraz witaminy z grupy B6.
Źródło: www.sante.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze