Hemoroidy
OLGA CHOJNACKA • dawno temuHemoroidy - rozszerzone naczynia żylne występujące w okolicy odbytu. Mówimy o nich, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Podczas oddawania stolca i związanego z tym wysiłku wypełniają się krwią. Są uciążliwą i bolesną dolegliwością i nie należy ich bagatelizować. Jest to na ogół schorzenie rodzinne, które występuje bardzo często - w pewnym okresie życia dotyczy 8 na 10 osób. W Polsce ta przypadłość dokucza aż 70 % ludzi po 30. roku życia.
Hemoroidy — rozszerzone naczynia żylne występujące w okolicy odbytu. Mówimy o nich, gdy w splocie naczyń dochodzi do zatrzymania krwi i nie może ona swobodnie znaleźć ujścia. Podczas oddawania stolca i związanego z tym wysiłku wypełniają się krwią. Są uciążliwą i bolesną dolegliwością i nie należy jej bagatelizować. Jest to na ogół schorzenie rodzinne, które występuje bardzo często — w pewnym okresie życia dotyczy 8 na 10 osób. W Polsce ta przypadłość dokucza aż 70 % ludzi po 30. roku życia.
Objawy:
krew na stolcu,ból, świąd lub pieczenie w okolicy odbytu,uczucie niepełnego wypróżnienia,pojawienie się twardych guzków.
Przyczyny:
zaparcia,siedzący tryb życia,ciąża,poród, otyłość,hormonalne środki antykoncepcyjne,powstrzymywanie się od oddawania stolca,wrodzone predyspozycje.
Sposoby na hemoroidy:
dbanie o higienę,unikanie przegrzewania i zbyt długiego siedzenia,unikanie drażniących mydeł,noszenie wygodnej bielizny,po oddaniu stolca wycieranie odbytu delikatnym, miękkim papierem lekko zwilżonym wodą,przy zaparciach stosowanie preparatów przeczyszczających (nie za często),stosowanie odpowiedniej diety (jeść w dużych ilościach gruszki, fasolę, brunatny ryż, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, gotowane zielonolistne warzywa, pić co najmniej 2 litry wody dziennie),stosowanie wazeliny (pokryć odbytnicę wazeliną na głębokość 1,5 cm),unikanie drapania mimo uczucia swędzenia,zrezygnowanie z dźwigania ciężarów,siadanie na okrągłej poduszce z otworem w środku,podczas ciąży codzienne kładzenie się na lewym boku na około 20 minut,unikanie kawy, ostrych przypraw, piwa i coli, gdyż nasilają świąd,w przypadku stanu zapalnego przykładanie kostek lodu owiniętych w gazę (przykładać na 20 minut, po dziesięciominutowej przerwie przyłożyć powtórnie).
Leczenie:
akupunktura i akupresura,aromaterapia (olejek z kadzidłowca, jałowca i cyprysa w równych proporcjach),nasiadówki z ciepłej wody z dodatkiem ¼ szklanki oczaru (2 razy dziennie przez 15 minut),okłady z mocnego naparu zielonej herbaty lub oczaru, napar z liści winorośli właściwej (łyżkę winorośli zalać filiżanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut, pić 2–4 filiżanki dziennie),czopki z wyciągu miłorzębu dwuklapowego,olejek z rumianu rzymskiego do smarowania 3 razy dziennie,za zgodą lekarza wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, borówki czarnej, winorośli właściwej, wąkroty azjatyckiej, miłorzębu dwuklapowego lub ruszczyka kolczastego.
Metody usuwania żylaków:
leczenie chirurgiczne za pomocą lasera, operacja konwencjonalna polegająca na usunięciu rozszerzonych odcinków żył,zaciskanie żylaka za pomocą gumowej opaski, która odcina od niego dopływ krwi. Uciśnięty żylak ulega martwicy i odpada.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze