Wspólne finanse w związku – tak czy nie?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuW nadchodzącym roku ty i twój partner decydujecie się na zawarcie związku małżeńskiego? A może postanowiliście zamieszkać razem i teraz zastanawiacie się, jak zarządzać wspólnymi finansami? Bankowość internetowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Wspólny budżet, dzięki połączeniu środków z dwóch kont, może sprzyjać oszczędzaniu oraz optymalizacji wydatków. Jednocześnie, posiadanie tylko jednego konta bankowego niesie ryzyko potencjalnych konfliktów.
Decyzja dotycząca wspólnego zarządzania domowym budżetem zależy od wielu czynników. Często są one związane z poglądami, wyznawanymi wartościami lub cechami charakteru partnerów. Wspólne lub osobne konto niekoniecznie musi być kwestią zaufania i wcale nie świadczy o sile uczuć. Obecnie bankowość internetowa pozwala na prześledzenie historii konta, więc po założeniu wspólnego konta nie będzie mowy o ukrywaniu jakichkolwiek wydatków. Do założenia takiego rachunku należy się też odpowiednio przygotować i wybrać dobry bank online.
Bankowość internetowa – wygoda i przejrzystość decyzji
Korzystanie z aplikacji, usług SMS oraz programów, dzięki którym istnieje możliwość bieżącego sprawdzania salda oraz historii transakcji, umożliwi ci bankowość elektroniczna. Bankowość internetowa pozwoli tym samym uzyskać przejrzystość wykonywanych operacji, a także równy dla obu stron stopień kontroli nad wydatkami. Konto online umożliwia korzystanie z wygodnych narzędzi, takich jak polecenie przelewu i inne automatyczne operacje, a bankowość mobilna pozwala dokonywać płatności za pomocą telefonu.
Pozbądźcie się długów
Proces scalania finansów możecie rozłożyć w czasie, a założenie wspólnego konta nie musi nastąpić w tym samym momencie, co ślub. Żaden bank online nie odmówi założenia wspólnego konta, jednak przed podjęciem tego kroku lepiej ustabilizować sytuację finansową każdego z partnerów. Pożyczka z karty, kredyt na samochód czy pożyczki gotówkowe powinny zostać spłacone tak, aby partnerzy weszli we wspólnotę finansową z czystymi kontami.
Ustalcie priorytety
Co, jeśli ty i twój partner bardzo różnicie się podejściem do wydawania pieniędzy? To nie musi być przeszkoda na drodze do wspólnego zarządzania budżetem. Jedno konto może okazać się bardzo korzystnym dla waszych finansów rozwiązaniem, jeśli jedna osoba ma tendencje do rozrzutności, a druga jest oszczędna. Para może dzięki wspólnemu budżetowi wypracować złoty środek, który pozwoli jednej stronie bardziej cieszyć się życiem, a drugiej – podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje o finansach.
Kiedy wspólne konto to zły pomysł
Bywają takie sytuacje, gdy jeden z partnerów nie chce zrezygnować z wolności decydowania o tym, na co wydaje swoją wypłatę, a drugi partner nie umie pogodzić się z tym faktem lub, co gorsza, nieustannie komentuje niepotrzebne jego zdaniem wydatki drugiej strony. W takiej sytuacji para powinna odroczyć decyzję o prowadzeniu wspólnego budżetu i zaczekać na moment, gdy będzie bardziej skłonna do kompromisu. Kwestie finansów są bardzo delikatne i wymagają wspólnych priorytetów oraz współpracy obu stron.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze