Popcorn i 5 innych wartościowych źródeł węglowodanów, których nie może zabraknąć w twoim jadłospisie!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuWęglowodany są niezbędne dla twojego organizmu, w szczególności jeżeli jesteś osobą aktywną. Regulują one nastrój i pracę układu trawiennego. Myślisz, że to przez węglowodany tyjesz? Pamiętaj, że wyróżniamy różne ich rodzaje. Które węglowodany powinnaś jeść jak najczęściej, a których unikać?
Dobre i złe węglowodany
Najkorzystniejszym rodzajem węglowodanów jest błonnik – zapewnia on uczucie sytości, obniża cholesterol i zapobiega atakom serca. Niestety nie znajdziemy go w przetworzonych produktach zbożowych, takich jak biały chleb czy ryż.
Spożywanie takich pokarmów może prowadzić do wahań poziomu cukru sprawiając, że jemy więcej niż powinnyśmy. Z drugiej strony, produkty pełnoziarniste regulują apetyt, obniżając ilość spożywanych kalorii.
Jeżeli chodzi o złe węglowodany, powinnaś wystrzegać się niektórych cukrów. Wiele produktów, takich jak owoce, warzywa i nabiał, zawiera naturalne cukry, które są potrzebne w diecie. Znacznie groźniejszy jest natomiast cukier dodany. Informacje o jego ilości znajdziesz na etykiecie produktu – najczęściej kryje się pod nazwami: cukier biały, cukier brązowy, koncentrat soku owocowego czy syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy.
Oczywiście najkorzystniejsze jest konsumowanie naturalnych źródeł węglowodanów. Czytaj dalej, a poznasz 6 produktów, których nie powinno zabraknąć w twojej codziennej diecie.
Popcorn
Czy wiedziałaś, że popcorn jest produktem pełnoziarnistym? Unikaj jednak tego już gotowego, zawierającego mnóstwo tłuszczu i sodu. Znacznie lepszym wyborem jest popcorn do samodzielnego prażenia.
Banany
Dzięki naturalnym cukrom banany dostarczają dużej dawki energii. Poza tym średni owoc zawiera 3 g błonnika i sporą dawkę witaminy B6, odpowiedzialnej za ponad 100 różnych funkcji w organizmie!
Jagody
Są one bogatym źródłem błonnika, a także wielu witamin i przeciwutleniaczy. Do tego, w badaniach naukowych dowiedziono, że spożywanie zaledwie jednej porcji tego owocu tygodniowo pomaga ustrzec się przez zaburzeniami poznawczymi w podeszłym wieku.
Fasola
Niemalże każdy jej rodzaj dostarcza porządnej dawki błonnika. Z drugiej strony, fasola nie zawiera dużo cukru. W 30 g produktu znajdziesz 7 g węglowodanów, w tym 2 g błonnika. Poza tym, fasola dostarcza białka, a w jednym z badań dowiedziono, że osoby spożywające proteiny ważyły mniej niż pozostali uczestnicy, pomimo tego, że ogólnie jadły więcej.
Płatki owsiane
Błonnik znajdujący się w płatkach owsianych poprawia pracę serca, obniża poziom cholesterolu i pozwala skuteczniej kontrolować wagę. Pamiętaj jednak, żeby nie spożywać ich w towarzystwie wypełnionych cukrem dodatków.
Komosa ryżowa
Oprócz błonnika, dostarcza organizmowi także pełnowartościowego białka. Zawiera 9 niezbędnych aminokwasów, których nie wytwarzamy w sposób naturalny, muszą więc być dostarczone wraz z pożywieniem.
Które z tych źródeł węglowodanów spożywasz najczęściej? Jeżeli chodzi o mnie, absolutnym numerem 1 są banany!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze