Wybielanie i wyrównywanie zębów
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuCzy wiesz, że wygląd twoich zębów może być brany pod uwagę przez osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną? Zwłaszcza gdy stanowisko ściśle łączy się z przebywaniem w otoczeniu ludzi i z kontaktami z klientem. Z twoim doświadczeniem, wykształceniem i predyspozycjami mogłabyś stracić życiową szansę z powodu zębów? Niestety to możliwe. Dlatego najwyższy czas na zmiany.
Z pięknym uśmiechem będzie ci do twarzy nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej.
Krok pierwszy: Wybielamy zęby
Kolor zębów nie zależy wyłącznie od sposobu pielęgnacji. To matka natura obdarza lśniącym bielą uśmiechem. Odcień zębów uwarunkowany jest genetycznie. Czasem zmienia się zabarwienie zębów na skutek palenia, częstego picia kawy, czarnej herbaty i czerwonego wina. Na szczęście można delikatnie wpłynąć na zszarzały i pożółkły kolor zębów.
Najbardziej powszechnym, profilaktycznym i najbezpieczniejszym środkiem wybielającym zęby są pasty zawierające sodę. Likwidują one przebarwienia i nalot, polerują, nie niszcząc szkliwa, i zapobiegają tworzeniu osadu.
Biały odcień uzyskuje się też dzięki wybielaniu zębów stężoną wodą utlenioną, ale ten zabieg jest krytykowany przez większość stomatologów. Po jego przeprowadzeniu u niektórych pacjentów zęby stawały się bardziej kruche i podatne na próchnicę. Wszyscy stomatolodzy zalecają natomiast regularne usuwanie kamienia nazębnego. Dzięki polerowaniu zęby stają się gładsze i w przyszłości trudniej osadza się na nich kamień. Dla dodatkowego efektu dobrze jest nałożyć lakier, który nabłyszcza powierzchnię zęba. Zabiegu nie należy wykonywać zbyt często, bo można zniszczyć szkliwo. Wystarczy raz na pół roku, a jeśli jesteś palaczką i kawoszem — raz na trzy miesiące.
Niektóre metody wybielania zębów dają długotrwały efekt, na przykład bonding, czyli pokrywanie powierzchni zębów warstwą jasnego materiału, z którego wykonuje się wypełnienia. Dzięki temu zabiegowi biel utrzymuje się nawet do dwóch lat.
Krok drugi: Korygujemy zgryz
Wada zgryzu może być przyczyną próchnicy i paradontozy, dlatego należy ją korygować w każdym wieku. Poza tym krzywe zęby nie wyglądają estetycznie, są powodem niższej samooceny, braku pewności siebie i wstydu. Kobiety, które nie mają prostych zębów, najczęściej mniej się uśmiechają lub zasłaniają wtedy usta.
Krzywy zgryz pojawia się u osób, które wcześnie zostały odstawione od piersi lub butelki. Ssanie to gimnastyka dla dziąseł. Wytrenowane dziąsła utrzymują zęby na swoim miejscu. Częściej wadę zgryzu mają również osoby, którym przedwcześnie wypadły mleczaki. Zęby takich dzieci przesuwają się i częściowo wypełniają puste przestrzenie. Stałe zęby mają wtedy za mało wolnego miejsca, by ładnie i równo wypełnić lukę, dlatego rosną krzywo. Krzywy zgryz to również sprawka genów.
By skorygować nieprawidłowy zgryz, należy udać się do ortodonty. Ten sporządza gipsowy model. Na jego podstawie zostaje wykonany aparat stały. Na zębach trzonowych umocowuje się pierścienie, a na pozostałe przykleja zamki połączone ze sobą drucikiem. Po założeniu aparatu można odczuwać ból spowodowany naciskiem na zęby. To dzięki naciskowi zęby zostają „wepchnięte” na swoje miejsce i się prostują. Aparat stały trzeba nosić średnio dwa lata. Jest przeznaczony wyłącznie dla osób, które mają już stałe zęby, a więc po dwunastym roku życia. Jego założenie ściśle łączy się z wizytami kontrolnymi u ortodonty raz w miesiącu. To on decyduje, kiedy należy zdjąć aparat.
Noszenie aparatu wymaga prawidłowej higieny jamy ustnej. Między drucikami osadzają się resztki jedzenia, co może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Dlatego należy myć zęby po każdym posiłku, nawet lunchu spożywanym w restauracji. Jeśli nie masz możliwości, by w miejscu pracy dyskretnie umyć zęby, użyj nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustanej. Powinnaś także zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do mycia zębów, z takim zakończeniem, by docierało do przestrzeni wokół aparatu. Musisz zrezygnować z żucia gumy, jedzenia krówek, pączków i innych pokarmów, które oblepiają aparat. Jeśli wstydzisz się noszenia aparatu, możesz dobrać go w kolorze szkliwa, wtedy jest mniej widoczny.
By utrwalić prawidłowy zgryz, czasem nie wystarczy noszenie aparatu stałego przez dwa lata. Po jego zdjęciu trzeba włożyć aparat ruchomy lub niewidoczny, przytwierdzony z tyłu zębów drucikiem. Aparat ruchomy zazwyczaj zakłada się na noc. Czas noszenia aparatu to także dwa lata.
Zabiegi wybielające zęby i korygujące zgryz oraz konieczna przy nich duża cierpliwość są warte efektu, jakim jest piękny uśmiech.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze