Z czym na plażę
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuZanim wyjdziesz na plażę, położysz się na balkonie na leżaku lub rozłożysz koc w ogrodzie, słowem - zanim wystawisz swoje ciało na letnie słońce, powinnaś zadbać o dostateczną ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Opalanie ma krótkotrwale pozytywny, jednak w długim okresie negatywny wpływ na wygląd skóry – z jednej strony nadaje ciału piękny, brązowy odcień, z drugiej – wysusza skórę i niszczy włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej elastyczność i tym samym młody wygląd.
Włókna kolagenowe naturalnie ulegają degradacji wraz z wiekiem, co postrzegamy jako wiotczenie skóry, natomiast promienie UV przyspieszają i pogłębiają ten proces. U osób bardzo młodych siateczka kolagenowa uszkodzona przez słońce jest zdolna do szybkiej samonaprawy, natomiast już przed 30. rokiem życia ten mechanizm regeneracji przestaje działać w pełni efektywnie i powstają pierwsze zmarszczki. Ale słońce nie tylko pogłębia bruzdy w skórze twarzy i powoduje szybsze wiotczenie ciała – jest również odpowiedzialne za przebarwienia, pieprzyki i zmiany nowotworowe. By nie dopuścić do wszystkich tych negatywnych skutków opalania, nie wystarczy zewnętrzne zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym, nawet przy użyciu zaawansowanych kosmetyków. Oprócz emulsji nawilżających skórę, kremów z dużym filtrem oraz chłodzących pianek i żeli po opalaniu powinnaś chronić skórę od wewnątrz. Do plażowej torby włóż nie tylko kosmetyki i ręcznik kąpielowy, ale także marchewkę, sok z pomidora, orzechy, oliwę i czerwoną paprykę. Jedz na zdrowie i opalaj się bezpieczniej.
Marchew jest przyjaciółką słońca. Można jej używać jako naturalnego samoopalacza, ponieważ na 100 g warzywa przypada aż 12 mg beta-karotenu. Beta-karoten to główna substancja anty-utleniająca, spowalniająca starzenie. Zawarty w marchwi karoten stymuluje wzrost produkcji melaniny – naturalnego pigmentu skóry, którego głównym zadaniem jest zatrzymywanie promieni UV, czyli ochrona przed zgubnymi skutkami przebywania na słońcu. Zawarty w marchwi selen chroni komórki skóry przed szkodliwymi promieniami oraz zanieczyszczeniami środowiska. Marchewkę gotowaną powinnaś jeść przez cały rok, a w lecie co najmniej jedną surową dziennie.
Czerwona papryka to warzywo mieszkańców słonecznego południa. Powinnaś ją jeść, jeśli chcesz jak najdłużej zachować jędrną skórę. Zawiera prawie trzy razy więcej witaminy C niż pomarańcza i prawie trzy razy mniej kalorii. Zawarte w niej flawonoidy dodatkowo wzmacniają działanie tej witaminy i głęboko odżywiają skórę. Czerwona papryka jest bogata w beta-karoten, który skutecznie chroni skórę przed atakami wolnych rodników. Jeśli nie masz nadwrażliwych jelit, możesz ją jeść do woli przez cały rok, a szczególnie latem, bo dzięki niej skóra nie będzie nadmiernie wysuszać się podczas opalania.
Orzechy są bezcennym źródłem witaminy E zwanej witaminą młodości, która chroni skórę przed słońcem i przeciwdziała jej starzeniu. Dodatkowo orzechy zawierają substancje hamujące nieprawidłowe przemiany białek, przeciwdziałają miażdżycy i nowotworom. Jedz je garściami przez cały rok i zabieraj ze sobą na plażę.
Oliwa z oliwek nawilży twoją skórę podczas opalania. Tłoczona na zimno, zachowuje witaminy i przeciwutleniacze. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają jej starzenie się. Wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka, zapobiegając uciekaniu wody z organizmu. Jedna łyżeczka dziennie spowoduje, że podczas opalania twoja skóra utrzyma odpowiedni poziom rezerw wody i nie będzie przesuszona.
Pomidory są pozycją obowiązkową w jadłospisie każdego, kto wybiera się na plażę. Ich właściwości anty-utleniające wspomogą odporność skóry na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych. Pomidory to pogromcy wolnych rodników, będących przyczyną nie tylko starzenia się skóry, ale i wielu nowotworów. Zawierają dużo obniżającego ciśnienie potasu, zmniejszając tym samym ryzyko udaru słonecznego i zawału serca. Zawarty w pomidorach likopen (silny przeciwutleniacz zapobiegający starzeniu się skóry i różnego rodzaju nowotworom) jest lepiej przyswajalny z pasteryzowanego soku pomidorowego, sosu bądź zupy pomidorowej. Pomidor powinien być nieodłącznym składnikiem twojej diety na co dzień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze