Badanie na występowanie raka szyjki macicy
RADOSŁAW PIOTROWSKI • dawno temuRak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Obserwuje się nadal stały wzrost liczby zachorowań i dużą śmiertelność z powodu tej choroby. Wzrost przypadków śmiertelnych spowodowany jest rozpoznaniem raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium choroby, które uniemożliwia skuteczne leczenie.
Rak szyjki macicy jest w Polsce drugą (po raku sutka) najczęściej występującą przyczyną zgonów kobiet z przyczyn nowotworowych. Co roku wykrywa się ponad 6500 przypadków tej choroby. W Polsce odnotowuje się bardzo wysoką umieralność chorych na raka szyjki macicy: aż 60% Polek chorych na ten rodzaj raka umiera. Główną przyczyną tak złych statystyk jest przede wszystkim brak odpowiedniej i regularnej kontroli — rak szyjki macicy wykryty wystarczająco wcześnie jest prawie zawsze całkowicie wyleczalny.
Najważniejszym czynnikiem chorobotwórczym odpowiedzialnym za rozwój nowotworu szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W prawie 100% przypadków raka szyjki macicy testy na obecność wirusa HPV dały wynik pozytywny. Rozwój raka jest stymulowany przez długotrwałe zakażenie HPV. Badania pokazują, że kobiety zainfekowane HPV przez okres 12–18 miesięcy ponoszą 300-krotnie większe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy niż kobiety, które nie są zakażone HPV.
Powyższe fakty doprowadziły do tego, iż w USA oraz wielu krajach Europy Zachodniej zastosowano badanie HPV jako wspierające prosty wymaz cytologiczny. Za oceanem połączenie cytologii z badaniem HPV jest najefektywniejszą kosztowo technologią do screeningu raka szyjki macicy. Procedura badania HPV stosowanego w USA została opracowana przez najlepszych specjalistów walki z rakiem, zrzeszonych w agencjach rządowych, amerykańskich oraz międzynarodowych stowarzyszeniach medycznych, m.in. American Cancer Society (ACS), American College of Obstetricians and Gynecologists. Zalety tej terapii (diagnostyki) zaczęto dostrzegać od niedawna w Polsce. Na terenie naszego kraju coraz więcej placówek ma do zaoferowania swoim klientom badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego. Jest to prognostyk pozytywnej tendencji obniżania się liczby zachorowań i śmiertelności u kobiet chorych na raka szyjki macicy.
Badanie na obecność HPV doskonale uzupełnia prosty wymaz cytologiczny. Jest ono najdokładniejszą metodą wykluczenia występowania raka szyjki macicy wśród kobiet. Dzięki temu jest doskonałym badaniem przesiewowym, dającym zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi pewną informację stanowiącą podstawę dalszych decyzji. Badanie niesie ze sobą szereg korzyści. Prosty wymaz cytologiczny nie daje stuprocentowej pewności co do występowania zmian nowotworowych, dlatego też badanie na obecność HPV jest jego doskonałym uzupełnieniem: wartość prognostyczna takiego badania wynosi ponad 99%. Negatywny wynik zarówno badania HPV jak i wymazu cytologicznego oznacza, że badana kobieta nie jest chora na raka i jest bardzo mało prawdopodobne, że rozwinie się u niej nowotwór przed następną kontrolą, którą można wykonać nawet 45 miesięcy później.
W przypadku pozytywnego wyniku na obecność wirusa HPV konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, który wskaże najlepsze formy zapobiegania i ewentualne możliwości leczenia w przypadku zakażenia. Na chwilę obecną nie jest możliwe wyeliminowanie wirusa zaraz po jego wykryciu. Medycyna nie zna jeszcze takiej metody. Część tych infekcji organizm zwalcza sam. Jeżeli tak się nie stanie, to jedyną metodą jest wycięcie zainfekowanej tkanki, co wymaga często rozległej operacji. Trwają badania nad możliwością leczenia infekcji spowodowanych wirusami HPV poprzez zastosowanie metody fotodynamicznej.Bliższe informacje na temat testów na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), dostępne są na stronie www.testDNA.pl oraz udzielane są pod numerem infolinii 0 801 512 514.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze