Narzędzia kuchenne
MAGDA • dawno temuDzisiaj postanowiłam zmierzyć się z problemem, który teoretycznie przyczynia się do tego, że gotowanie dla wielu z nas nie jest ulubionym zajęciem. Podstawowe pytanie, które zadajemy sobie często w kuchni brzmi: czy gotowanie nie mogłoby zajmować mniej czasu? Szybki tryb życia, jaki prowadzimy, sprawia, że nie po drodze nam do kuchni i wolimy zjeść na mieście. Nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem, że zdrowe gotowanie to strata czasu. Na pewno zajmie ono nam mniej cennego czasu, jeśli zaczniemy używać odpowiedniego sprzętu.
Garnki, rondle i rondelki
Ważne jest, abyśmy dostosowały rozmiary rondli i garnków do wielkości składników. Rzeczywiście szkoda czasu na gotowanie dużego rondla wody, jeśli zamierzamy wrzucić do niego odrobinę warzyw. Nie rozgrzewajmy także dużej patelni, żeby smażyć na niej mały kawałek mięsa czy ryby. Od każdej reguły są jednak wyjątki, np. makaron zawsze gotujemy w dużej ilości wody, a duża patelnia najlepiej nadaje się do rumienienia mięsa, gdyż na małej kawałki mięsa będą zbyt blisko siebie i będą się dusić, a nie smażyć.
Kiedy smażymy na dużym ogniu musimy energicznie potrząsać patelnią, toteż świetnie nadaje się do tego patelnia z żaroodporną rączką. Żelazna blacha do pieczenia z uchwytami albo płaski żaroodporny półmisek, który można wsunąć do pieca, także zaoszczędzi nasz czas, ponieważ nie musimy przekładać przygotowanej potrawy. Poza tym łatwiej przechowywać blachy ze składanymi rączkami. Świetnym rozwiązaniem jest wok, nawet jeśli z namiętnością nie przygotowujemy dań kuchni chińskiej, bowiem z powodzeniem może on służyć jako patelnia. Nadaje się zarówno do smażenia, jak i duszenia – dlatego pamiętajmy, aby nabyć go w zestawie z pokrywką.
Warto także wiedzieć, że nie wszystkie garnki w ten sam sposób przewodzą ciepło. Wysoka temperatura powoduje przywieranie składników, dlatego wynaleziono powierzchnie nieprzywierające, ale nie są one najlepsze, gdy chcemy coś szybko ugotować. Kolejnym ułatwieniem może być garnek do gotowania makaronu z sitkiem, który zdecydowanie przyspiesza odcedzanie.
Dodatkowe narzędzia kuchenne
Oprócz zupełnie podstawowych zestawów i wiadomości, które opisałam powyżej (oczywiście to tylko czubek góry lodowej), warto zaopatrzyć się w inne gadżety kuchenne, które znacznie skracają nam czas urzędowania w kuchni. Ważne są pędzle: ten do czyszczenia warzyw (i tylko do tego) lub do ciasta. Pamiętajmy, aby kupować pędzle z naturalnego włosia, chociażby dlatego, że sztuczne stopi się po zetknięciu z gorącą powierzchnią. Tym, którzy chcą zaoszczędzić czas i lubią wygodę, przyda się z pewnością drylownica, za pomocą której szybko można usunąć pestki. A poza tym warto zaopatrzyć się w deskę do krojenia, dobrą tarkę, a także otwieracz do słoików – narzędzie z dużymi kółkami na końcach, którymi chwytamy mocno słoik bądź butelkę, co ułatwia ich otwieranie. W każdej kuchni powinny się także znaleźć: ostrzałka do noży, tłuczek do ziemniaków, sito, suszarka do sałaty, obieraczka do warzyw i ręczny mikser, którym utrzemy zupę na krem o wiele szybciej niż w robocie kuchennym czy blenderze. Zdecydowanie warto mieć również podstawkę do stawiania książki kucharskiej – szybkie gotowanie jest możliwe, jeśli będziemy miały przepis przed sobą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze