Piłka siatkowa
KAROLINA • dawno temuWysocy, przystojni i dobrze zbudowani zawodnicy to wizytówka piłki siatkowej. Ze względu na sukcesy odnoszone przez polskie drużyny kobiet i mężczyzn, a także widowiskowość odbywających się meczów, sport ten cieszy się coraz większą popularnością, a grono jego zagorzałych kibiców ciągle rośnie. Jeżeli chcesz dołączyć do fanów siatkówki lub też podjąć ciekawą formę aktywności fizycznej, informacje zawarte w poniższym artykule okażą się niezbędne.
Granie w siatkówkę
Historia piłki siatkowej w odróżnieniu od innych sportów takich jak choćby sporty walki nie jest długa. Pomysł stworzenia gry drużynowej, w której dwa zespoły przerzucają piłkę przez siatkę narodził się u schyłku XIX wieku. Granie w siatkówkę jednak w krótkim czasie zrobiło oszałamiającą karierę, ponieważ już w pierwszej połowie XX wieku powstały międzynarodowe federacje zrzeszające siatkarzy, ustalające reguły grania i organizujące zawody. Równie błyskawicznie piłka siatkowa trafiła do Polski, gdzie zyskała grono wiernych fanów.
Swoistą wizytówką piłki siatkowej są jej wysocy, smukli i wysportowani zawodnicy. Uprawianie omawianej dyscypliny sportu kształtuje sylwetkę, ponieważ angażuje niemal wszystkie partie mięśni ujędrniając ciało. Wywiera także pozytywny wpływ na zdrowie, gdyż poprawia pracę układu krążenia i systemu odpornościowego. Gry zespołowe są wspaniałym pomysłem na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, bo dzięki towarzyszącej im rywalizacji i współdziałaniu nie są monotonne i nudne. Poza tym siatkówka może być uprawiana w różnych miejscach. Granie w nią na plaży może być idealną recepturą na piękną opaleniznę, a siatkówka wodna umili nam poddawanie się morskim antycellulitowym masażom wodnym.
Zasady piłki siatkowej
Popularność omawianej dyscypliny sportu jest wynikiem szczególnej widowiskowości oraz wpływa z faktu, że opiera się na dosyć łatwych do opanowania zasadach piłki siatkowej. Jak już wspomniano gra ta polega na odbijaniu przede wszystkim rękoma specjalnej piłki do siatkówki przez dwie przeciwne drużyny. W każdej z nich znajduje się sześciu zawodników pełniących różne funkcje w trakcie gry. Wyróżnia się rozgrywającego, środkowego, dwóch przyjmujących i dwóch rozgrywających piłkę. Specjalnym zawodnikiem jest libero, którego rozpoznać możemy po wyróżniającym się spośród innych kolorze koszulki. Jego specyfika polega na tym, że grając, może wyłącznie wykonywać czynności obronne. Z tego względu, iż na boisku znajdować może się tylko 6 zawodników, libero najczęściej zamienia się z którymś z wcześniej wymienionych graczy.
Celem grania w siatkówkę jest zdobywanie punktów, które odbywa się wówczas, gdy piłka dotknie boiska drużyny przeciwnej. Istnieją pewne obostrzenia tej zasady. Mianowicie piłka musi przelecieć nad siatką, a drużyna, która ją przebija, nie może wykonać więcej niż trzech odbić. Dodatkowo drużyna traci punkt, jeśli po dotknięciu przez któregoś z jej zawodników, piłka dotknie obszaru znajdującego się poza wyznaczonym boiskiem. Starcie drużyn wygrywa ta z nich, która uzyska przynajmniej 2 punkty przewagi w trzech setach rozgrywanych do czasu zdobycia 25 punktów. Przedstawione zasady dotyczą zarazem piłki siatkowej kobiet jak i mężczyzn. Nieco inne reguły rządzą jej odmianami, jakimi są siatkówka wodna, na siedząco i plażowa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze