Zagłusz swojego wewnętrznego krytyka
PAULA • dawno temuKażdy z nas ma swojego wewnętrznego krytyka. Najgłośniej odzywa się wtedy, gdy piętrzą się trudności, kiedy wydaje ci się, że nie dasz rady. Pojawia się jako nagłe zniechęcenie i delikatne demotywujące myśli…
Pewność siebie - to jest podkopane przez krytyka, który w nas drzemie. Ale pewność siebie to też gra umysłu. Możesz ją wyćwiczyć. Ludzie pewni siebie wierzą w swoje możliwości, a ponieważ w siebie wierzą, osiągają to, czego pragną. I ty także, bez względu na to w jakim stanie jest twój umysł, jak się czujesz i jak zwykłaś o sobie myśleć, możesz podnieść pewność siebie. Poprzez świadomą zmianę sposobu w jaki myślisz o sobie, innych ludziach i otaczającej cię rzeczywistości.
Jeśli jesteś przekonana, że możesz coś osiągnąć, zaczynasz myśleć pozytywnie a wówczas jesteś w stanie zrobić więcej.
Jak wzmocnić pewność siebie? Wszyscy mamy swój wewnętrzny głos: swojego wewnętrznego krytyka.Eksperci szacują, że mówimy od 150 do 300 słów na minutę, kiedy angażujemy się w wewnętrzne przekomarzanie się z samym sobą. Dzięki temu podejmujemy różne decyzje, rozważamy co zrobić. Ten wewnętrzny krytyk automatycznie podsuwa umysłowi negatywne myśli. Przestrzega przed wyzwaniami, które mogłyby zakończyć się porażką. Te negatywne myśli mogą przybierać różne formy, oto kilka przykładów:
- Nie mogę tego zrobić — nie jestem wystarczająco uzdolniona, aby odnieść sukces.
- Ludzie zwyczajnie mnie nie lubią.
- Nigdy się nie zmienię, jestem już za stara.
- Wszyscy się będą ze mnie śmiać, jeśli mi się nie uda.
- To jest dla mnie za trudne.
Jak zagłuszyć swojego wewnętrznego krytyka?
Twoim wewnętrznym krytykiem może być ból w szyi, w okolicach karku.Kiedy próbujesz podjąć nowe wyzwanie czujesz ból, ciężar i gdzieś w tobie rodzi się myśl: To się na pewno nie uda!
Ale możesz automatycznie zagłuszyć te myśli zastępując je pozytywnymi zamiennikami.
Psycholog Michael Mahoney z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii, przeprowadził badanie na grupie sportowców, którzy mieli nadzieję, że zakwalifikują się do drużyny olimpijskiej USA.Sukcesy odnieśli właśnie Ci sportowcy, którzy stale podnosili siebie na duchu — prowadzili ze sobą wewnętrzną rozmowę bazującą na myśleniu pozytywnym.
Pozytywne afirmacje są jak najlepszy trener, który motywuje zawodnika w każdej chwili, kiedy potrzebuje wsparcia. Powiedz sobie, że możesz to zrobić i idź zmierzyć się z długą drogą do sukcesu.
A oto kilka przykładów motywujących myśli, zagłuszaczy wewnętrznego krytyka:
- Bardzo mi zależy, aby to zrobić.
- Dalej, możesz to zrobić! Dasz radę!
- Uśmiechnij się.
- Jestem o wiele silniejszy, niż im się wydaje.
- Pomyśl o korzyściach jakie na ciebie czekają po zakończeniu!
- Bądź pewny siebie.
- Już kiedyś to zrobiłem i się udało — Zrobię to jeszcze raz!
Naucz się kilku pozytywnych afirmacji i zapisz je kartce. Miej ją zawsze pod ręką. Z czasem pozytywne myślenie wejdzie ci w nawyk i nauczysz się nie dopuszczać swojego wewnętrznego krytyka do głosu. Pozytywne myśli powtarzaj zawsze, kiedy potrzebujesz motywacji.
Źródło: telegraph.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze