Kiedy fantazja miesza się z rzeczywistością
URSZULA ROGALSKA • dawno temuWielu chłopców uwielbia zabawy w wojnę, strzelaninę, zabijanie się i odżywanie na nowo. Poznają to nie tylko z telewizji, ale i z gier komputerowych. Dla dziewczynek również są przygotowanie specjalne bajki, w których używają magii, by coś lub kogoś zmienić. Dopóki dziecko potrafi rozróżnić fantazję od rzeczywistości może (choć rzadko) oglądać tego typu bajki, czy też grać w tego typu gry.Ale jak to zauważyć?
Obserwuj swoje dziecko i podczas oglądania i grania w tego typu bajkę i podczas samodzielnej i/lub grupowej zabawy.
Podczas tych czynności może zauważyć jak dziecko odbiera to co widzi – poprzez jego mowę ciała. Czy bardzo przeżywa to co ogląda, czy widać u niego objawy złości czy też radości podczas scen z agresją.
W zabawie niepokojącym zachowaniem będzie dokładne naśladowanie postaci z gier i bajek, np. skakanie z mebli (udając np. batmana), niszczenie przedmiotów w mieszkaniu, ale także niekontrolowanie swoich emocji podczas tzw. walki z innymi dziećmi.
Warto zatemzastanowić się, czy aby na pewno warto dziecku puszczać w ogóle takie bajki, w których brak morału, lub gdzie tematem przewodnim jest walka?
Oczywiście w rozwoju dziecka potrzebna jest konfrontowania tego co się zobaczyło z tym co dzieje się naprawdę. Dlatego też rozmawiaj z dzieckiem o tym co zobaczyło. Zadawaj dużo pytań dziecku ale i rzetelnie i zgodnie z jego wiekiem udzielaj mu odpowiedzi na jego pytania.
Zawsze zapoznaj się z treścią nowych bajek i gier. Lepiej zapobiegać za wczasu negatywnym skutkom emitowanych nieodpowiednich treści.
A co ty poradzisz w sytuacji, gdy dziecko nieodróżnia świata fantazji od świata realistycznego?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze