Spuchnięte nogi w ciąży
BEATKA • dawno temuObrzęki kończyn w czasie ciąży są naturalne i nie ma się czym przejmować. Oczywiście nie zmienia to faktu, że są one męczące. Zazwyczaj pojawiają się na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Co je powoduje? Długie stanie, zmęczenie, długie siedzenie, wysoka temperatura na dworze. Niezależnie od przyczyny, spuchnięte nogi powinny wrócić do normy po nocy. Niewielkie obrzęki stóp i dłoni nie powinny więc martwić. Nie trzeba się jednak na nie godzić. Czy istnieją skuteczne sposoby na opuchnięcia w ciąży? Tak, wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek.
Przyczyny obrzęków w ciąży
Obrzęki pojawiają się około 36. tygodnia ciąży. Ich pojawienie się oznacza to, że twój organizm przygotowuje się do narodzin dziecka. Podczas porodu kobieta może utracić dużą ilość krwi. W takiej sytuacji woda znajdująca się w nogach zostaje przetransportowana do naczyń krwionośnych i w ten sposób uzupełnia płyny ustrojowe. W trakcie ciąży zwiększa się też objętość krwi w organizmie kobiety. Wzrasta ona o około 1–1,5 litra. Krew ta jest wykorzystywana przez łożysko i macicę.
W pierwszym trymestrze ciąży macica powiększa się aż o 1 centymetr na tydzień. W drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuszek jest już duży, bardzo obciążone są żyły biodrowe. Krew ma problemy z odpływem z nóg w stronę serca. Znajdująca się we krwi woda wnika do tkanek miękkich i powoduje obrzęki.
Obrzęki po ciąży od razu nie znikną. Mogą utrzymać się jeszcze od kilku do kilkunastu dni. W jaki sposób organizm pozbywa się nadmiaru wody z organizmu? Woda z tkanek dostaje się do naczyń krwionośnych, a następnie do nerek. Organizm pozbędzie się jej w toalecie oraz wypoci.
Niekiedy obrzęki są groźne dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Dzieje się tak wówczas, gdy są wywołane przez stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe). Zazwyczaj w takiej sytuacji opuchliźnie towarzyszą inne dolegliwości, np. drgawki. Skonsultuj się z lekarzem, gdy szybko puchniesz, opuchlizna utrzymuje się nawet po odpoczynku, puchnie ci twarz, masz nadciśnienie, szybko przybierasz na wadze.
Sposoby na spuchnięte nogi
Najważniejszy jest odpoczynek. Spędzanie dużo czasu w jednej pozycji nie jest wskazane dla nikogo, a już na pewno nie dla kobiety w ciąży. Jeżeli musisz przez dłuższy czas stać lub siedzieć, pilnuj, by co jakiś czas zmienić pozycję. Jeżeli masz możliwość, połóż się z uniesionymi nogami, najlepiej na lewym boku, dzięki czemu macica nie uciśnie żyły głównej dolnej, a krew będzie mogła swobodnie odpłynąć. Jeśli zaś nie możesz przyjąć pozycji leżącej, przejdź się, poruszaj stopami.
Jeżeli w ciągu dnia musisz dużo siedzieć, gdyż np. wymusza to na tobie charakter twojej pracy, trzymaj nogi uniesione w górę. Podłóż sobie pod nie taboret lub stos poduszek. Nie zakładaj nogi na nogę, gdyż utrudnia to przepływ krwi i powoduje żylaki na nogach. Regularnie uzupełniaj wodę w organizmie. Zmniejszenie przyjmowania płynów nie zmniejszy obrzęków. Przeciwnie, zaszkodzi to twojemu zdrowiu. Zbyt mała podaż wody powoduje odwodnienie organizmu, zaburzenia gospodarki elektrolitowej, kamicę nerkową. Dziennie powinno się wypijać około 2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Czarna herbata i kawa nie są polecane kobietom w ciąży.
Przyczyną opuchlizn może być sól. Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w warzywa i owoce. Sól nie jest polecana, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie. W ciąży noś wygodne obuwie. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Obuwie powinno być dopasowane do stopy, musi być też przewiewne. Zaopatrz się w specjalne rajstopy ściągające, za to zrezygnuj ze skarpetek i podkolanówek, których gumka będzie ściskać twoje łydki. Wieczorem zrób sobie zimne okłady na nogi. Niska temperatura pobudzi krążenie krwi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze