Opalanie na solarium
KAROLINA • dawno temu • 4 komentarzeJuż za jakiś czas zrobi się ciepło, a każda z nas chciałaby rozpocząć sezon w doskonałej formie. Z tego też powodu szukamy pomysłów na to, jak szybko zrzucić zbędne kilogramy, pozbyć się cellulitu czy też usunąć zbędne owłosienie. Kiedy na zewnątrz panuje niezbyt ładna pogoda, z reguły nie mamy okazji do eksponowania swojego ciała. Powoduje to, że zimą nie tylko nie opłaca się nam poddawać kosztownym zabiegom, ale przede wszystkim nie mamy na to większej ochoty. Z drugiej strony, kiedy nie prowadzimy odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok, wówczas tuż przed wakacjami zbyt intensywnie chcemy poprawić swój wygląd, co nie tylko jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, lecz także obciążone jest dużym ryzykiem otrzymania wręcz odwrotnego rezultatu. Z tego też powodu zamiast pięknej opalenizny już na samym początku sezonu mamy do czynienia z przesuszoną skórą po solarium. Zanim narazisz ją na takie ryzyko, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, jak działa solarium oraz czy jest ono dla nas bezpieczne.
Jak działa solarium?
Wydaje się, że każda z nas, jeżeli nie sama, to ze swoją przyjaciółką, choć raz była w solarium i mniej więcej wie, jak ono wygląda. Rzadko kto jednak przed poddaniem się działaniu lamp opalających zastanawia się, jaki jest ich mechanizm działania i wpływ na nasze zdrowie. Nawet po fakcie dobrze jest dowiedzieć się, jak działa solarium, by w pełni zrozumieć zagrożenia płynące z jego użytkowania. Otóż, solaria posiadają różny kształt, a także mogą oddziaływać na inne strefy ciała, jednak zasady korzystania z solarium są podobne. Otóż po wejściu do jego środka poddajemy się działaniu lamp imitujących promienie UV wysyłane przez słońce. Na pewno jednak zauważyłaś, że znacznie szybciej opalamy się w solarium niż na plaży bez względu na to, jak mocno przyspieszających opalanie kosmetyków użyjemy. Wynika to z tego, że lampy opalające narażają naszą skórę na dwukrotnie większą dawkę omawianego promieniowania. Co więcej, brak zdrowego rozsądku, a także nigdy niekontrolowany przez nas stan sprzętu powodują, że nasza skóra staje się przesuszona, pojawiają się na niej przebarwienia, a proces starzenia się skóry postępuje znacznie szybciej. Czy solarium jest bezpieczne? Jeżeli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi poniżej.
Czy solarium jest bezpieczne?
Niektórzy sądzą, że solarium jest bezpieczne wówczas, gdy korzysta się z niego rozsądnie. Oznacza to, że nie tylko używa się specjalnych kosmetyków do opalania na solarium, lecz także wybiera się sesje krótkie i niezbyt częste. Obecnie pogląd ten jest coraz częściej kwestionowany. Dermatolodzy swoje przypuszczenia poparli już badaniami naukowymi i są pewni, iż solarium przyczynia się do powstania zmian nowotworowych na skórze. Co więcej, przecież kładąc się na łóżku opalającym, źródło promieniowania oddalone jest od nas zaledwie o kilka centymetrów, co niewątpliwie negatywnie wpływa na zdrowie naszej skóry. Powinnyśmy także pamiętać, że istnieją również liczne przeciwwskazania do solarium, do których zaliczyć trzeba choroby nerek, ciążę, trądzik albo przebarwienia skórne. Jeżeli mimo wszystko wcale nie zamierzasz rezygnować z opalania się w solarium, pamiętaj, aby za każdym razem zapytać, jaki jest stan techniczny danego łóżka oraz jak właściwie zabezpieczyć skórę przed poparzeniami.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze